Gospodarka - Świat

Chiny: niska cena akcji w IPO, a później szalony rajd

Na zmiennym chińskim rynku akcji o wartości ponad 7 bilionów dolarów co najmniej jedna rzecz jest pewna: niska wycena walorów w IPO a później szalony rajd w górę, przekonuje Bloomberg.
Foto: AFP

Niepisane ograniczenie wycen przez regulatora oznacza, że spółki debiutują przy wskaźniku cena/zysk na poziomie około 23 lub niższym. Przedsiębiorcy nie mają innego wyjścia jak tylko zaakceptować sztucznie niską wycenę, a później przyglądać się jak kurs wciąż szybuje do dziennego limitu.

Ale to się może zmienić, przynajmniej w przypadku niektórych spółek. Analitycy wskazują, iż ograniczenia wyceny nie będą dotyczyły spółek po raz pierwszy sprzedających chińskie kwity depozytowe (CDR). Te nowe instrumenty mają przyciągnąć na krajowy rynek kapitałowy duże chińskie firmy technologiczne notowane w USA, takie jak Alibaba, Baidu czy NetEase.

Firma Xiaomi, przygotowująca się do debiutu w Hongkongu, ze sprzedaży CDR chce pozyskać 5 miliardów dolarów.

- Muszą poluzować ograniczenia dotyczące wyceny, w przeciwnym razie CDR nie wypalą- przekonuje Ken Wong, zarządzający Eastspring Investments (70 mld dolarów aktywów) w Hongkongu.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły