Gospodarka - Świat

Fed podnosi stopy procentowe

Amerykańska Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe i zasygnalizowała, że w tym roku dojdzie jeszcze do dwóch ich podwyżek.
Foto: Bloomberg

Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Fed podniósł swoją główną stopę procentową z przedziału 1,5 - 1,75 proc. do 1,75 - 2 proc. W dosyć krótkim komunikacie wskazał, że wzrost gospodarczy jest "solidny" (w poprzednim pisał o "umiarkowanym"), stopa bezrobocia spada (poprzednio: "pozostaje niska") a wydatki gospodarstw domowych wzrosły (poprzednio: "są umiarkowane"). Najnowsze projekcje Fedu mówią, że na koniec roku jego główna stopa procentowa sięgnie 2,4 proc., co sugerowałoby jeszcze dwie podwyżki. Prognoza wzrostu gospodarczego na ten rok została podniesiona o 0,1 pkt proc. do 2,8 proc. Główny wskaźnik inflacji śledzony przez Fed w osiągnąć 2 proc. cel do końca roku. Komunikat Fedu sugeruje również, że w 2019 r. dojdzie do trzech podwyżek stóp procentowych. W 2020 r. główna stopa procentowa może wynieść 3,4 proc.

- Nasz program redukcji sumy bilansowej przebiega sprawnie - zapewnił na konferencji prasowej Jerome Powell, prezes Fedu.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz