Wzrost cen domów widoczny jest niemal we wszystkich dużych gospodarkach

Średnie realne ceny domów w krajach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wzrosły o 6,7 proc. między czwartym kwartałem 2019 r. a ostatnim kwartałem 2020 r. To był ich największy wzrost od co najmniej dwóch dekad.

Publikacja: 15.05.2021 05:00

Wzrost cen domów widoczny jest niemal we wszystkich dużych gospodarkach

Foto: AFP

– W zeszłym roku obawialiśmy się, że będziemy mieć powtórkę z 2008 r., czyli że ceny spadną, tak jak spadały w innych okresach kryzysów gospodarczych. Nic takiego się jednak nie stało – przyznaje Kate Everett-Allen, szefowa działu analiz międzynarodowych rynków nieruchomości mieszkalnych w firmie Knight Frank.

OECD liczy ceny nieruchomości własnymi indeksami, które mogą się nieco różnić od innych wskaźników sytuacji na rynku. Indeksy te dają jednak okazję do porównania zmian cen domów w 37 krajach. Z tych danych wynika, że najmocniej w 2020 r. zdrożały domy w Luksemburgu – średnio o 15,6 proc. Na kolejnych pozycjach plasowały się: Turcją (14,9 proc.) i Rosja (14 proc.), co było częściowo związane ze spadkiem wartości liry tureckiej i rubla rosyjskiego. Mocno też wzrosły ceny m.in.: w Bułgarii (12,2 proc.), Danii (9,7 proc.), w USA (9,5 proc.), w Szwecji (9 proc.) i na Litwie (9 proc.). Polska, ze wzrostem wynoszącym według OECD 5,2 proc., plasowała się tuż za Wielką Brytanią (5,3 proc.) czy Grecją (5,5 proc.), ale w tyle za Niemcami (7,9 proc.), Portugalią (7,8 proc.) czy Kanadą (7,8 proc.). Do krajów, w których ceny wzrosły stosunkowo niewiele, zaliczały się Włochy (2 proc.). Spadły one natomiast m.in.: w Brazylii, Indiach czy w Chile.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal