Początek gry o Pałac Elizejski

Od tego, jak szybko będzie się podnosiła po pandemii gospodarka francuska, będzie zależał przyszły układ sił w Europie. Prezydent Macron już zaczyna fiskalnie obłaskawiać wyborców.

Publikacja: 12.04.2021 14:05

Prezydent Francji Emmanuel Macron był krytykowany za niekonsekwentną strategię walki z pandemią. Fra

Prezydent Francji Emmanuel Macron był krytykowany za niekonsekwentną strategię walki z pandemią. Francja może jednak wyjść na prostą dzięki przyspieszającemu programowi szczepień.

Foto: AFP, MARTIN BUREAU

– Nie mam wyrzutów sumienia i nie przyznaję się do porażki. Mieliśmy rację, że nie wprowadziliśmy lockdownu pod koniec stycznia, bo nie było wówczas eksplozji liczby zakażeń, którą przewidywał każdy model – stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron. Słowa te wypowiedział podczas konferencji prasowej pod koniec marca. A już od 3 kwietnia zaczął obowiązywać we Francji czterotygodniowy lockdown, obejmujący m.in. godzinę policyjną od 19 do 6. Ta narodowa kwarantanna zastąpiła obostrzenia obowiązujące od kilku tygodni w części regionów. Francja, podobnie jak Polska, jest wciąż daleka od zwycięstwa nad Covid-19. Według oficjalnych danych zachorowało tam od początku pandemii 4,9 mln osób, a zmarło 97 tys. Druga pod względem wielkości gospodarka strefy euro skurczyła się w zeszłym roku o 8,1 proc. Podczas obecnej fali pandemii prawdopodobnie znów wpadła w techniczną recesję, ale wszystko wskazuje na to, że skala spadku jest o wiele mniejsza niż na wiosnę 2020 r. Średnia prognoz analityków mówi, że spadek PKB w pierwszym kwartale wyniósł tylko 0,4 proc. kw./kw., a drugi kwartał może przynieść 1 proc. wzrostu kw./kw. Prognozy na cały 2021 r. wahają się od 4,5 proc. do 7,5 proc. Choć rządowa odpowiedź na kryzys okazała się dosyć hojna i sprawna, to Macron ma podstawy, by martwić się o przyszłość. W sondażach przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi dogania go bowiem Marine Le Pen, szefowa nacjonalistycznej partii Zjednoczenie Narodowe. Zmęczenie Francuzów pandemią i dotychczasowymi elitami może więc skutkować już w przyszłym roku politycznym trzęsieniem ziemi zmieniającym układ sił w Unii Europejskiej.

Pozostało 81% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe