Gospodarka - Świat

Większa produkcja w USA

Produkcja przemysłowa wróciła w Stanach Zjednoczonych w lutym na ścieżkę wzrostu, znacząco przekraczając prognozy i stając się ważną częścią gospodarki na jej drodze do osiągnięcia dobrego tempa rozwoju w tym kwartale.
Foto: Fotorzepa/Jakub Dobrzyński

W przemyśle przetwórczym produkcja wzrosła o 1,2 proc. – prognozowano 0,5 proc. – po spadku o 0,2 proc. w styczniu. Produkcja całego przemysły razem z kopalniami i energetyką wzrosła o 1,1 proc. – prognozowano 0,4 proc. – po spadku o 0,3 proc. Wykorzystanie mocy produkcyjnych zwiększyło się do 78,1 proc. z 77,4 proc. O dobrej koniunkturze w amerykańskim przemyśle świadczy też najwyższy od maja 2004 r. poziom indeksu ISM pokazującego aktywność w tym sektorze w lutym.

W przemyśle motoryzacyjnym produkcja wzrosła o 3,9 proc., w kopalniach o 4,3 proc., w tym wydobycie ropy naftowej i gazu o 11,6 proc. Produkcja artykułów konsumpcyjnych wzrosła o 0,1 proc., a wyposażenia spółek o 1 proc. W przemyśle maszynowym wzrost wyniósł w lutym 0,5 proc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły