Kryzys w niemieckim przemyśle trwa w najlepsze

Produkcja przemysłowa w Niemczech zmalała w styczniu o 3,3 proc. rok do roku, po spadku o 2,7 proc. w grudniu. Był to już trzeci z rzędu spadek tego wskaźnika.

Publikacja: 11.03.2019 11:05

Kryzys w niemieckim przemyśle trwa w najlepsze

Foto: Bloomberg

W ujęciu miesiąc do miesiąca produkcja spadła o 0,8 proc., po wzroście o 0,8 proc. w grudniu. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się jej zwyżki o 0,5 proc.

Negatywny wydźwięk tych danych osłabia to, że często są one rewidowane. Niemiecki urząd statystyczny początkowo oceniał, że w grudniu produkcja przemysłowa zmalała o 0,4 proc., w poniedziałek zaś podał, że wzrosła o 0,8 proc.

- Szereg innych dowodów sugeruje, że niemiecki sektor przemysłowy wciąż jest w tarapatach – ocenił Jack Allen, ekonomista z firmy analitycznej Capital Economics.

Allen zwrócił uwagę, że koniunktura w przemyśle w styczniu byłaby dużo gorsza, niż pokazały poniedziałkowe dane, gdyby nie wzrost produkcji energii o 3,6 proc. miesiąc do miesiąca w związku z nadzwyczaj mroźną pogodą. Jednocześnie produkcja w branży motoryzacyjnej, która jest główny źródłem kłopotów niemieckiego przemysłu, zmalała o 9,2 proc.

Ankietowe wskaźniki koniunktury w przemyśle, takie jak PMI, sugerują, że lutym nie przyniósł ożywienia w niemieckim przemyśle. – Niemiecka gospodarka wróci w I kwartale na ścieżkę wzrostu, po bardzo słabym II półroczu 2018 r., ale to będzie wzrost bardzo niemrawy. Nadal sądzimy, że przyspieszy nieco w dalszej części roku, ale nasza prognoza, że PKB w 2019 r. zwiększy się o 1 proc., zaczyna wyglądać na nadmiernie optymistyczną – powiedział Allen.

Według prognoz Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP, opublikowanych w poniedziałek, gospodarka Niemiec urośnie w tym roku o 0,9 proc., zamiast o 1,8 proc., jak sugerowały listopadowe prognozy, a w 2020 r. o 1,4 proc. To, jak tłumaczą ekonomiści NBP, będzie jednym ze źródeł oczekiwanego spowolnienia wzrostu polskiej gospodarki.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają