Gospodarka - Świat

Gwałtowny wzrost chińskiego eksportu

Chiński eksport w lutym był o 44,5 proc. większy niż przed rokiem, a sprzedaż do Stanów Zjednoczonych wzrosła w minionym miesiącu o 46,1 proc. – wynika z danych urzędu celnego
Foto: AFP

Wzrost importu zmniejszył się do 6,3 proc. i w rezultacie nadwyżka handlowa wyniosła 33,7 mld USD. Eksport chińskiego aluminium był największy od trzech lat, natomiast eksport stali w dwóch pierwszych miesiącach tego roku spadł o 27 proc.

Dane z lutego są zniekształcone przez czynniki sezonowe i słaby kurs juana, ale kupujący chińskie towary od metali przemysłowych po elektronikę i odzież, nie odczuli niedoborów. I przy tym oczywistym popycie prezydent USA jeszcze dzisiaj zamierza podpisać rozporządzenie o podniesieniu taryf celnych mimo sprzeciwu republikańskich kongresmanów i swojego głównego doradcy ekonomicznego.

- Globalny popyt nadal jest duży, a rozwój gospodarczy USA i Europy jest najważniejszym czynnikiem wzrostu chińskiego eksportu – powiedział Xia Le, główny ekonomista Banco Bilbao Vizcaya Argentaria w Hongkongu. – To zwiększa ryzyko wojny handlowej po podniesieniu przez Tumpa taryf celnych – dodał.

Amerykańsko – chińskie obroty handlowe w dwóch pierwszych miesiącach tego roku wzrosły o 15,8 proc. do 99 mld USD. Chińska nadwyżka z USA w lutym wyniosła 20,96 mld USD.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły