Gospodarka - Świat

Mniej zamówień w niemieckich fabrykach

Wartość zamówień złożonych w niemieckich fabrykach spadła na początku tego roku po znaczącym wzroście pod koniec ubiegłego.
Foto: AFP

W styczniu zamówienia spadły o 3,9 proc. po zwyżce o 3 proc. w poprzednim miesiącu. To największy spadek tego wskaźnika od roku i wiele większy niż prognozowali ekonomiści. W stosunku rocznym zamówienia wzrosły o 8,2 proc.

Ta ostatnia informacja podana przez Ministerstwo Gospodarki potwierdza, że koniunktura w Niemczech nadal jest bardzo dobra, aczkolwiek kilka najnowszych raportów wskazywało na lekkie osłabienie wzrostu. Mniejsze było w lutym zaufanie przedsiębiorców, a PMI dla przemysłu i usług spadł z siedmioletniego maksimum. W styczniu zamówienia na towary konsumpcyjne wzrosły o 2,4 proc., głównie w strefie euro. Spadły natomiast zamówienia na dobra inwestycyjne, również dlatego, że dużo wielkich zamówień w tym segmencie było w grudniu.

Carsten Brzeski, ekonomista z ING-Diba we Frankfurcie, uważa, że nie ma powodów do pesymizmu z powodu miesięcznych danych, bo z natury są one zmienne. – Przy zdrowych fundamentach, wypełnionych książkach zamówień i małych zapasach niemieckiemu przemysłowi nie grozi żadne osłabienie w najbliższym czasie – powiedział Brzeski.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły