Gospodarka - Świat

RBS zapłaci 500 mln USD za handel toksycznymi papierami

Royal Bank of Scotland zgodził się zapłacić 500 mln USD za umorzenie nowojorskiego śledztwa w sprawie handlowania przez spółkę toksycznymi, opartymi na kredytach hipotecznych obligacjami, co doprowadziło do kryzysu finansowego
Foto: Bloomberg

Przybliża to należący do państwa bank do rozwiązania całej serii amerykańskich dochodzeń.

W ciągu niecałego roku brytyjski bank zapłacił już amerykańskim władzom 6 mld USD za podwiązywanie wątpliwych kredytów hipotecznych do wysokiej klasy obligacji i wciskanie takich pakietów inwestorom w latach 2006 – 2008, przed pęknięciem bańki na rynku nieruchomości. W lipcu RBS zgodził się zapłacić 5,5 mld USD na rzecz Federal Housing Finance Agency w zamian za umorzenie podobnego dochodzenia.

Najnowsza ugoda zobowiązuje bank z siedzibą w Edynburgu do zapłacenia 100 mln USD w gotówce władzom Nowego Jorku i 400 mln USD mieszkańcom, którzy ucierpieli w wyniku krachu na rynku nieruchomości – poinformował w specjalnym oświadczeniu Eric Schneiderman, prokurator generalny Nowego Jorku. W sumie Nowy Jork odzyskał już 3,7 mld USD od sześciu banków.

Wciąż odrębne postępowanie wobec RBS prowadzi Departament Sprawiedliwości. Akcje banku spadły na londyńskiej giełdzie i 0,6 proc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły