Gospodarka - Świat

Mniejsza inflacja w strefie euro

Stopa inflacji w strefie euro spadła lutym do 1,2 proc. z 1,3 proc. i była najmniejsza od 2016 r.
Foto: AFP

Inflacja bazowa, obliczana bez uwzględniania cen energii i żywności, nie zmieniła się i wyniosła 1 proc. To kolejna informacja z tego regionu świadcząca o spowolnieniu aktywności gospodarczej na początku bieżącego roku.

W tej sytuacji nie można oczekiwać rychłego przystąpienia Rady Zarządzającej  EBC do  ograniczenia programu stymulowania gospodarki. Rada zbiera się w przyszłym tygodniu i ma opublikować nową kwartalną prognozę dla gospodarki strefy euro. W końcowym komunikacie nie należy spodziewać się decyzji co do programu stymulacyjnego lub stóp procentowych, a można liczyć jedynie na zmianę pewnych akcentów w języku tego komunikatu.

Jens Weidmann, szef Bundesbanku, we wtorkowym wywiadzie telewizyjnym przyznał, że stosunek EBC do stóp procentowych jest „raczej niejasny" i może stać się bardziej wyrazisty w miarę zbliżania się terminu wygaśnięcia programu skupowania obligacji.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły