Beata Smarzyńska-Javorcik. Polka główną ekonomistką EBOR

Od września główną ekonomistką Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju będzie Beata Smarzyńska-Javorcik, profesor ekonomii na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Publikacja: 25.02.2019 13:51

Beata Smarzyńska-Javorcik. Polka główną ekonomistką EBOR

Foto: Bloomberg

Profesor Javorcik zastąpi na tym stanowisku Siergieja Guriewa, który kieruje zespołem ekonomistów EBOR od stycznia 2016 r. Guriew zamierza wrócić do pracy naukowej w paryskiej uczelni Sciences Po.

Beata Javorcik ma polskie obywatelstwo, ale jej kariera akademicka i zawodowa rozwijała się od początku za granicą. Ukończyła studia magisterskie w zakresie ekonomii na amerykańskim Uniwersytecie Rochester, a tytuł doktora uzyskała na Uniwersytecie Yale w 1999 r.

Od 2010 r. jest związana Wydziałem Ekonomii na Uniwersytecie Oksfordzkim, w tym od 2014 r. posiada tytuł profesora tej uczelni. EBOR w poniedziałkowym komunikacie podał, że Javorcik jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Javorcik specjalizuje się w ekonomii rozwoju oraz handlu międzynarodowym. Od 2016 r. jest kierownikiem programu badań w tym zakresie w londyńskim ośrodku CEPR. Współpracuje też m.in. z monachijskim instytutem CESifo.

Nowa główna ekonomista EBOR jest członkiem komitetu wykonawczego i rady Królewskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

„W badaniach koncentruję się na tym, jak gospodarki przechodzące transformacje oraz kraje rozwijające się mogą wykorzystać globalizację, aby pobudzić tempo wzrostu. Mam nadzieję, że jako główna ekonomistka EBOR przysłużę się krajom, w których ta instytucja działa" – oświadczyła prof. Javorcik.

EBOR zajmuje się wspieraniem rozwoju gospodarki rynkowej w 34 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Środkowej i Maghrebu.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają