Gospodarka - Świat

Z gotówką Szwecja przesadziła

„Nie akceptujemy gotówki”, takie napisy mnożą się w bardzo szybkim tempie, a władze zaczynają się obawiać, że Szwecja w swej bezgotówkowej rewolucji poszła zbyt daleko. Z operacji gotówkowych zrezygnowała już większość oddziałów banków, informuje Bloomberg.
Foto: Adobestock

- Jeśli gotówka będzie znikała zbyt szybko, trudno będzie utrzymać infrastrukturę dla  jej obiegu – wskazuje Mats Dillen, szef komisji parlamentarnej , która pod lupę wzięła akty prawne Riksbanku (banku centralnego).

W 2017 roku tylko 25 proc. Szwedów, głównie osoby starsze.  płaciło gotówką przynajmniej raz w tygodniu. Cztery lata temu było to 63 proc. , wynika z danych Insight Intelligence. 36 proc. obywateli nigdy nie płaci gotówką bądź czyni to raz lub dwa w ciągu roku.

Stefan Ingves, szef Riksbanku, uważa, że trzeba zastanowić się, czy nie należałoby  zmusić banków do udostępniania gotówki klientom.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły