Po połączeniu z nią powiększy aktywa, którymi zarządza o ponad 800 mld dolarów do 1,5 bln dolarów. Transakcja ta wycenia udziały Legg Mason po 50 dolarów za akcję, czyli o ponad 20 proc. więcej niż kosztowały na piątkowym zamknięciu. Franklin zapłaci gotówką i weźmie też 2 mld dolarów długu Legg Mason. - To przejęcie doda zróżnicowany potencjał do naszych obecnych strategii inwestycyjnych a tylko w umiarkowanym stopniu będzie się to nakładać na naszych światowej klasy współpracowników, zespoły inwestycyjne oraz kanały dystrybucyjne. Przyniesie to za sobą zwiększone przywództwo i siłę w głównym obszarze długu, aktywnego inwestowania w akcji oraz inwestycji alternatywnych - zapewnia Jenny Johnson, prezes Franklin Resources.

Przejęcie Legg Mason to kolejny przykład na to, że konsolidacja w branży przyspiesza. Fundusze aktywnie inwestujące w akcje doświadczają odpływu klientów do funduszów inwestujących pasywnie w indeksy. A to skłania do konsolidacji. W listopadzie Charles Schwab Corp. ogłosiła, że kupi za 26 mld dolarów TD Ameritrade Holding Corp.

W styczniu hiszpański, Banco de Sabadell zgodził się natomiast sprzedać swój dział zarządzający aktywami funduszowi Amundi za 430 mln euro.