Gospodarka - Świat

Financial Times: Lek za 3 tys. zamiast 36 USD

Irlandzka firma farmaceutyczna do prawie 3 tys. USD za słoik z 60 pastylkami podniosła cenę leku przeciwbólowego z dwóch połączonych składników, które oddzielnie można kupić za 36 USD.
Foto: Adobestock

Horizon Pharma systematycznie podnosi cenę leku Vimovo, od kiedy w listopadzie 2013 r. kupiła od AstraZeneca prawo do sprzedawania go na rynku Stanów Zjednoczonych. Ostatniej podwyżki dokonano w lutym, wtedy o 9,9 proc., do 2979 USD.

AstraZeneca sprzedawała ten lek w USA za 138 USD za słoik. Od kiedy Horizon ma do niego prawa, podnosił cenę 11-krotnie, w sumie o ponad 2 tys. proc. – Spółki często z równania 1 plus 1 próbują osiągnąć trzy. W tym przypadku wynik połączenia dwóch składników jest ponad 83 razy większy – powiedział Michael Rea, szef firmy RX Savings pomagającej pacjentom obniżać koszty leków.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz