Gospodarka - Świat

The Guardian: Skandal korupcyjny w Grecji

Grecki parlament wezwał premiera Alexisa Tsiprasa do przeprowadzenia dochodzenia, które ma wyjaśnić, czy dwaj jego poprzednicy i ośmiu byłych ministrów przyjmowało łapówki od szwajcarskiego giganta farmaceutycznego Novartis.
Foto: Bloomberg

 

Z raportu przygotowanego przez prokuraturę przy pomocy władz amerykańskich wynika, że w aferę korupcyjną na przemysłową skalę zamieszani byli politycy wysokiego szczebla. Brali łapówki za akceptowanie kontraktów z zawyżonymi cenami leków. Jeden z byłych ministrów miał dostać za to ponad 50 mln euro. Straty greckiego systemu ochrony zdrowia szacowane są na 4 mld USD. Novartis miał też płacić tysiącom lekarzy, by przepisywali pacjentom właśnie jego specyfiki. Taką działalność szwajcarska spółka miała uprawiać w Grecji w latach 2006–2015.

Wiceminister sprawiedliwości Dimitris Papangelopoulos powiedział, że „to największy skandal od powstania greckiego państwa przed 200 laty".

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz