Gospodarka - Świat

Financial Times: Afryka zbiedniała

Bank Światowy dokonał szczegółowej analizy sytuacji gospodarczej 141 krajów, biorąc pod uwagę nie tylko ich raporty o produkcie krajowym brutto, ale też obliczając PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca. I okazało się, że w ciągu 20 lat do 2014 r. w 25 krajach wskaźnik ten spadł.
Foto: AFP

Najbardziej PKB na mieszkańca wzrósł w tym okresie w krajach azjatyckich, zwłaszcza w Chinach i w Indiach.

Jedynym rejonem, który zbiedniał w tym okresie, była subsaharyjska Afryka. Stało się tak przede wszystkim dlatego, że wysoka stopa urodzeń w wielu krajach równoważyła nominalny przyrost majątku narodowego. W Europie jedynie w Grecji spadł PKB na mieszkańca, czego przyczyną było drastyczne pogorszenie sytuacji finansowej państwa i rekordowe bezrobocie.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły