Gospodarka - Świat

Linie Emirates kupią 20 superjumbo za 9 mld USD

Emirates, przewoźnik lotniczy państw arabskich znad Zatoki Perskiej, zgodził się kupić od Airbusa 20 samolotów SE A380. Wartość tego zamówienia według cen katalogowych to 9 mld USD.
Foto: materiały prasowe

Przypieczętowanie takiego zamówienia ma żywotne znaczenie dla całego programu superjumbo, bo Airbus na początku tygodnia ostrzegał, że z powodu słabej sprzedaży zawiesi produkcję tych największych na świecie pasażerskich samolotów odrzutowych. Od dwóch lat Airbus nie dostał ani jednego zamówienia na te maszyny.

Emirates mające siedzibę w Dubaju podpisały list intencyjny na zakup 20 takich maszyn. Dokument zawiera też opcje nabycia jeszcze 16 superjumbo. Samoloty będą dostarczane począwszy od 2020 r. Jeśli Emirates zrealizują całe zamówienie, to Airbus będzie miał wykorzystane moce produkcyjne do 2029 r.

Po opublikowaniu tej informacji kurs akcji Airbusa wzrósł na paryskiej giełdzie o 2,4 proc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły