Gospodarka - Świat

Rosja: kryptorubel ma pomóc w omijaniu sankcji

Rosja bada możliwość stworzenia kryptorubla, czyli rubla emitowanego w technologii blockchain – donosi „Financial Times".
Foto: AFP

Projekt ten został rozpoczęty z inicjatywy prezydenta Putina i ma m.in. pomóc Rosji w omijaniu zachodnich sankcji.

– Ten instrument świetnie nam pasuje do delikatnej aktywności na rzecz państwa. Będziemy mogli przeprowadzać transakcje z naszymi kontrahentami na całym świecie, nie zważając na sankcje. To będzie ten sam rubel, ale jego obieg będzie w pewien sposób ograniczony, co pozwoli na śledzenie każdego jego ruchu – twierdzi Siergiej Głaziew, doradca ekonomiczny Putina.

Rosyjskie instytucje państwowe wykazywały w ostatnich miesiącach duże zainteresowanie kryptowalutami, ale ich stanowisko nie było spójne. Latem 2017 r. Putin spotkał się z Vitalikiem Buterninem, twórcą kryptowaluty ethereum, i wezwał do przyspieszenia prac nad regulacją kryptowalut. Rosyjski bank centralny ostrzegał jednak, że wszystkie kryptowaluty mają cechy piramid finansowych i że nie powinni się nimi zajmować początkujący inwestorzy.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły