Gospodarka - Świat

Korea Płn. Kłopoty Hyundaia

Sprzedaż najmniejsza od 5 lat.
Foto: Bloomberg

Największy południowokoreański producent samochodów przewiduje spowolnienie sprzedaży w tym roku, bo ze względów politycznych spada popyt na te auta na największych globalnych rynkach.

Hyundai Motor i stowarzyszony z nim Kia Motors Corp. poinformowały, że ich łączna sprzedaż w 2017 r. spadła o 7 proc., do 7,25 mln pojazdów. To najmniej od pięciu lat i o milion sztuk mniej od planowanego poziomu. Obu firmom nie udało się wykonać planu trzeci rok z rzędu. Kurs akcji Hyundaia spadł na seulskiej giełdzie o 4,2 proc., a Kia o 2,1 proc.

W tej sytuacji prognozę na bieżący rok obniżono do 7,55 mln samochodów. Największe kłopoty Hyundai ma na chińskim rynku. Jego samochody są tam bojkotowane po decyzji seulskiego rządu o rozmieszczeniu w Korei Południowej amerykańskiego systemu antyrakietowego. Sprzedaż na największym rynku Hyundaia spadła w minionym roku o połowę.

Firma nie potrafiła też wykorzystać doskonałego popytu w USA na sportowe auta, bo nie ma ich w ofercie. Może być trudno obronić pozycję piątego producenta aut na świecie.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz