Gospodarka - Świat

Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie: nowy rok z podatkiem VAT

Od 1 stycznia 2018 roku pięcioprocentowy podatek od towarów i usług VAT wprowadzony zostanie w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Foto: 123rf

Kraje Zatoki Perskiej zdobywały nowych pracowników zachętą życia bez podatków, ale to się zmienia od 1 stycznia 2018 r. Rządy aby zwiększyć przychody uszczuplone spadającymi cenami ropy wprowadzają 5 proc. podatek VAT. Obecnie dochody z ropy odpowiadają za 80 proc. przychodów budżetowych ZEA, a 90 proc. Arabii Saudyjskiej.

Dzięki nowemu podatkowi budżet Zjednoczonych Emiratów Arabskich wzbogaci się w ten sposób  o 12 mld dirham (3.3 mld dol).

Benzyna, usługi hotelowe, ubrania będą objęte nowym podatkiem. Zerowa stawka VAT pozostanie na usługi medyczne i transport publiczny.

Międzynarodowe organizacje takie jak MFW od dawna wzywały Kraje Zatoki do większej dywersyfikacji przychodów budżetowych.

Na razie oba kraje nie zamierzają wprowadzać podatku od osób fizycznych.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły