Kryzys energetyczny w Europie powraca. A węgiel drożeje.

Ceny energii w nadchodzącym dniu (na Rynku Energii Dnia Następnego) w wielu krajach skaczą do jednego z pięciu najwyższych poziomów w historii. Niemcy zapłacą np. 241 euro za MWh, trzecią najwyższą w historii cenę. Oprócz Niemiec, jutro zanotują niebotycznie wysokie ceny energii elektrycznej, w tym Francja, Szwajcaria i Belgia. A ceny w Europie Wschodniej i na Bałkanach wracają do bolesnych poziomów, stawiając rządy w regionie w trudnej sytuacji.

Publikacja: 22.11.2021 16:20

Kryzys energetyczny w Europie powraca. A węgiel drożeje.

Foto: Adobestock

Ceny energii poszybowały w górę w ostatnich miesiącach, zwiększając obawy, że tej zimy miliony Europejczyków będą musiały wybierać między zapłaceniem rachunków a zakupem jedzenia. Według danych Eurostatu cytowanych przez Komisję Europejską w raporcie o stanie unii energetycznej z 2021 r., około 31 milionów Europejczyków żyło w ubóstwie energetycznym i nie było w stanie odpowiednio ogrzać swoich domów. Jednak wielu specjalistów twierdzi, że liczba ta może być zaniżona, ponieważ nie ma wspólnej definicji ubóstwa energetycznego w Europie, co utrudnia ocenę skali problemu. Na przykład Wspólne Centrum Badawcze Komisji obliczyło w 2019 r., że 50 milionów ludzi żyje w ubóstwie energetycznym – prawie 20 milionów więcej niż najnowsze szacunki UE.

Martha Myers z Friends of the Earth, organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną środowiska ostrzegła, że liczba ta może wzrosnąć do 80 milionów z powodu obecnego załamania cen energii w połączeniu z skutkami kryzysu COVID.

Komisja Europejska uznała ryzyko wzrostu ubóstwa energetycznego w swoim niedawnym „zestawie narzędzi” zawierającym propozycje pomocy państwom członkowskim UE w radzeniu sobie z wysokimi cenami energii.

Tymczasem ceny węgla po raz pierwszy przekroczyły 70 euro, ponieważ przedsiębiorstwa użyteczności publicznej zwracają się ku najbrudniejszym z paliw kopalnych. Elektrownie w Wielkiej Brytanii spalają najwięcej węgla od początku miesiąca, aby nie wyłączać świateł, ponieważ w tym tygodniu w dużych miastach prognozuje się chłodniejszą niż zwykle pogodę i temperatury poniżej zera.

– Nasza obecna krzywa zamiany gazu na węgiel wskazuje na to, że Europa będzie spalać węgiel co najmniej do marca 2023 r., zwiększając tym samym emisję CO2 – napisali analitycy ClearBlue Markets w e-mailu.

Benchmarkowe kontrakty terminowe na emisję dwutlenku węgla na grudzień zyskały aż 1,5 proc. do rekordowego poziomu 70,43 euro za tonę metryczną na ICE Endex, po czym spadły do ??69,90 euro o 10:21 w Amsterdamie. Ceny wzrosły w tym roku ponad dwukrotnie. BloombergNEF spodziewa się, że do 2030 r. węgiel będzie kosztował ponad 100 euro za tonę.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?