Zrównoważony rozwój i ESG. Kim są liderzy na świecie?

W 2015 r. wszystkie państwa członkowskie ONZ przyjęły „agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030”. W skład postulatów weszły m.in. transformacja ekologiczna, zmniejszenie nierówności, a także zrównoważony rozwój. Jednak, po sześciu latach, wyniki wzbudzają zastrzeżenia.

Publikacja: 09.11.2021 15:57

Zrównoważony rozwój i ESG. Kim są liderzy na świecie?

Foto: Adobe Stock

ONZ

Jak wskazują badania ONZ, wyniki implementacji postulatów wskazują spadek w skali światowej po raz pierwszy od 2015 r. Spowodowała to pandemia COVID, która dotknęła zwłaszcza biedniejsze kraje: ich zasoby nie pozwoliły na jednoczesne zażegnanie pandemii oraz implementację celów zrównoważonego rozwoju. Wpłynęło to również na państwa rozwinięte, jednakże w mniejszym stopniu. Należy jednak podkreślić, że wzrost wskaźników przed pandemią był niski. Między 2015 a 2019 rokiem, średni wynik wzrósł o zaledwie 2 pkt. proc. Przy obecnym średnim wyniku na poziomie 56 pkt. proc., łatwo zauważyć, że tempo to nie jest wystarczające, by globalnie osiągnąć wartość 100 proc. do 2030 r. Tyczy się to również wyników realizacji poszczególnych celów: największy, wynoszący 8 pkt. proc. wzrost zauważono w celu rozwoju przemysłu, innowacji i infrastruktury. Jednak, to i tak za mało.

ONZ

Co więcej, implementacja celów w krajach rozwiniętych jest w stanie bliskim stagnacji: np. w prowadzących krajach nordyckich wzrost wyników w latach 2000-2020 wyniósł ledwie 2 p.p. Pozostałe kraje Globalnej Północy doświadczyły wzrostu na poziomie kilku p.p. Co ciekawe, państwa średnio zamożne osiągają cele w podobnym tempie, poza liderami w postaci Bhutanu czy Maroka, których wzrost był dwucyfrowy.

Poza tym, ranking odzwierciedla poziom rozwoju gospodarczego świata. Prowadzą państwa OECD, za którymi podążają państwa dawnego drugiego świata w Europie Wschodniej i dawnym ZSRR. O ile niektóre kraje Azji i Ameryki Łacińskiej mogą pochwalić się wysokimi wynikami, jak np. Chile i Japonia, to średnia regionalna pozostaje niska. Na dnie rankingu pozostają państwa Azji Południowo-Wschodniej oraz Afryki Sub-Saharyjskiej.

Bloomberg

A co z sektorem prywatnym? Realia klimatyczne i polityczne wymuszają na firmach coraz szerszą adopcję rozwiązań promujących cele ESG. Jak donosi Bloomberg, blisko 1/3 wszystkich zarządzanych aktywów na świecie w 2025 r. będzie spełniać kryteria ESG. Co więcej, jak twierdzi McKinsey, badania naukowe wskazują na pozytywną korelację między wprowadzeniem kryteriów ESG do firmy, a ich wynikami finansowymi: coraz większa świadomość etyczna i klimatyczna konsumentów będzie się przekładać na konkurencyjność spółek ESG. Czy oznacza to więc koniec dominacji teorii o maksymalizacji wartości dla akcjonariuszy? Istnieją ku temu bariery: nie każdy sektor gospodarki może zachować rentowność przy transformacji ESG, tak jak nie każdy konsument będzie w stanie zapłacić więcej za spełnienie celów ESG przez dostawę produktu/usługi.

McKinsey

Zmienia się również percepcja ESG. Jak wskazują badania McKinsey, w ostatniej dekadzie zaszedł widoczny spadek opinii sektora prywatnego co do wartości ESG. Tylko 18% badanych stwierdziło, że ESG jest w stanie zwiększyć wydajność firmy oraz zmniejszyć koszty, a 26% wskazało, że ESG tworzy nowe możliwości wzrostu. Z drugiej strony, sektor prywatny zaczął w większym stopniu identyfikować ESG jako źródło dobrego PR-u, większego dostępu do kapitału oraz wynikającej z tych dwóch czynników konkurencyjności. Zdaje się więc, że optymistyczny zapał co do wydajności ESG opadł, a zastąpiła go chłodna kalkulacja co do opłacalności wizerunkowej.

Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal