Dlaczego inwestorzy zagraniczni lubią Rosję?

Rynek akcji bije rekordy, rubel umacnia się, inwestorzy zagraniczni mają najwięcej rosyjskich obligacji od pięciu miesięcy, a ryzyko kredytowe wróciło do poziomu sprzed pandemii, wylicza Bloomberg.

Publikacja: 19.09.2021 21:37

Dlaczego inwestorzy zagraniczni lubią Rosję?

Foto: Bloomberg

Pieniądze płyną na rynki rosyjskie mimo prześladowania przeciwników politycznych Władimira Putina, którzy często muszą wybierać między więzieniem a emigracją.

Rosyjskie rynki swoją atrakcyjność zawdzięczają bankowi centralnemu, który stara się stłumić inflację, konserwatywnej polityce fiskalnej, rosnącym cenom surowców i malejącemu niebezpieczeństwu amerykańskich sankcji.

- Rynki lubią technokratyczną orientację rosyjskiego rządu- podkreśla Timothy Ash, strateg rynków wschodzących w BlueBay Asset Management. To zachęca inwestorów do przymykania oczu, jeśli chodzi o kwestie ESG (ekologia, odpowiedzialność społeczna, ład korporacyjny)

Inwestorzy potrzebują pewności, a Rosja okazuje się przewidywalnym otoczeniem z niewielkim ryzykiem nagłej zmiany rządu, czy politycznego zwrotu, jak to często dzieje się na rynkach wschodzących.

O postrzeganiu Rosji przez inwestorów zagranicznych w największym stopniu decyduje szefowa banku centralnego Elwira Nabiullina, mająca opinię „jastrzębia”. W obliczu uporczywie wysokiej inflacji podczas pięciu kolejnych spotkań kierownictwo Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej podnosiło stopy procentowe, a traderom spodobały się zapewnienia o możliwości kolejnych podwyżek kosztu kredytu.

Rubel w tym roku jest najlepszą walutą na rynkach wschodzących, a zagranica ma ponad 20 proc. rosyjskich obligacji, po raz pierwszy od kwietnia. Inwestorzy za posiadanie rosyjskiego długu denominowanego w dolarze USA żądają rentowności zaledwie o 148 punktów bazowych wyższej niż w przypadku obligacji skarbowych USA. To najniższa premia od marca 2020 roku.

Giełdowy wskaźnik MOEX Index w tym roku podskoczył o 23 proc., a dolarowy RTS wzrósł o 26 proc. co może robić wrażenie na tle rynków wschodzących, które jako grupa zyskały niewiele.

Mimo rajdu, jak pokazują wskaźniki ceny do zysku, akcje rosyjskie wciąż kosztują połowę mniej niż ich odpowiedniki z rynków wschodzących.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?