Giełda z Hongkongu chce się połączyć z londyńską LSE

Hong Kong Exchanges and Clearing Limited (HKEX), operator giełdy w Hongkongu, złożyła ofertę fuzji London Stock Exchange (LSE). Oferta ta wycenia LSE na 36,6 mld dolarów.

Publikacja: 11.09.2019 11:00

Giełda z Hongkongu chce się połączyć z londyńską LSE

Foto: Bloomberg

Po ogłoszeniu tej oferty papiery LSE zyskiwały nawet 16 proc. sięgając rekordowej ceny 78,94 funtów. Później jednak tempo zwyżek wyhamowało. Inwestorzy zorientowali się, że proponowana fuzja nie jest pewna.

- Zbliżenie HKEX i LSEG na nowo zdefiniuje globalne rynki kapitałowe na nadchodzące dekady. Obie spółki mają świetne marki, finansową siłę i solidną historię wzrostu – stwierdził Charles Li, prezes HKEX.

Giełda w Hongkongu prezentuje swoją ofertę jako szansę na połączenie wiodących centrów finansowych Europy i Azji. Miałyby one stworzyć silną, globalną grupę w sektorze infrastruktury rynkowej.

Ta transakcja pozwoliłaby LSE przyciągać więcej kapitału z Chin oraz umocnić rolę Londynu jako centrum handlu aktywami denominowanymi w juanach. Hongkong wzmocniłby swoją rolę pośrednika pomiędzy ChRL a rynkami rozwiniętymi (rolę, która została osłabiona w wyniku ostatnich masowych protestów w tej metropolii).

HKEX mogłaby choćby zapewnić LSE lepszą możliwość dostarczania danych finansowych inwestorom z Chin kontynentalnych. Giełda z Hongkongu obiecuje również, że przeprowadzi swoją ofertę publiczną w Londynie, by wykazać swoje zaangażowanie na tym rynku.

Transakcja może się rozbić jednak o jeden warunek stawiany przez HKEX. Operator giełdy w Hongkongu deklaruje, że fuzji nie będzie jeśli LSE nie wycofa się z zakupu za 27 mld USD spółki Refinitiv lub jeśli walne zgromadzenie LSE nie zablokuje tej transakcji. Refinitiv to firma dostarczająca dane finansowe (należąca do grupy Thompson-Reuters), której chęć zakupu ogłosiła w sierpniu LSE. To przejęcie miało pozwolić operatorowi londyńskiej giełdy konkurować np. z agencją Bloomberga w branży dostarczania danych finansowych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że HKEX zaczęła planować przejęcie LSE kilka miesięcy temu, nie wiedząc o tym, że LSE chce kupić Refinitiv.

Reakcja LSE na ofertę złożoną przez HKEX była więc powściągliwa. W oficjalnym komunikacie podkreślono, że oferta ta jest wstępna i "opierająca się na wielu warunkach". Zarząd LSE ma więc ją spokojnie rozważyć i odpowiedzieć w stosownym czasie. W komunikacie operatora giełdy londyńskiej zaznaczono również, że LSE "osiąga postępy" przy zakupie Refinitive a przejęcie będzie poddane głosowaniu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w listopadzie.

Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty