Pocieszające sygnały z Niemiec i USA: „nie będzie recesji”

Recesja w Niemczech nie będzie głęboka — ogłosił resort gospodarki we wrześniowym raporcie. A światowej gospodarce daleko do recesji mimo napięć w handlu — stwierdził przedstawiciel MFW obznajmiony z pracami nad jesienną prognozą.

Aktualizacja: 14.09.2019 16:33 Publikacja: 14.09.2019 16:31

Kanclerz Niemiec Angela Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel

Foto: AFP

Gospodarka Niemiec zanotowała w II kwartale spadek o 0,1 proc., a niektóre dane wywołały zaniepokojenie, że w III kwartale może dojść do recesji. Ekonomiści stwierdzają zwykłe, że do niej dochodzi na podstawie przynajmniej dwóch kolejnych kwartałów spadku. Kilka instytutów badania koniunktury zapowiedziało w ostatnim tygodniu, że w III kwartale dojdzie do recesji.

„Niemiecka gospodarka przechodzi słaby okres, ale na razie nie jest spodziewany większy spadek czy wyraźniejsza recesja — stwierdził resort gospodarki z Berlina we wrześniowym raporcie. — Jednak wskaźniki nie wskazują również na gospodarczy zwrot” — dodał.

Tempo gospodarki zmalało, bo eksport zależny od sektora przemysłowego znajduje się w recesji częściowo na skutek konfliktów w handlu i niepewności związanych z brexitem. Resort stwierdził, że eksport stracił główny impet, ale konsumpcja sektora publicznego i prywatnego stanowi dostrzegalne wsparcie dla gospodarki.

Sektor budownictwa ma się dobrze, z kolei przemysł i energetyka wypadają słabo — uznano w raporcie i dodano, że na razie nie ma widoków na poprawę w przemyśle po jego kiepskim starcie w III kwartale. Z opublikowanych kilka dni temu danych wynika, że zmalały zamówienia w przemyśle, a także jego produkcja.

Minister finansów Olaf Scholz zapewnił 11 września w parlamencie, że rząd jest gotowy „wpompować wiele miliardów euro” w gospodarkę dla przeciwdziałania istotniejszemu zwolnieniu wzrostu, a kraj musi podejmować śmiałe działania w walce ze zmianą klimatu, zanim będzie za późno.

Rekordowa nadwyżka

Niemcy osiągną w tym roku największą na świecie nadwyżkę na rachunku bieżącym czwarty rok z rzędu — stwierdził instytut badania koniunktury Ifo z Monachium, co może być presją na Berlin, by pomógł w redukowaniu nierównowagi na świecie i pobudził popyt wewnętrzny.

Tegoroczna nadwyżka na tym rachunku, wyliczającym przepływy towarów, usług i inwestycji ma wynieść 276 mld dolarów — powiedział Reuterowi główny ekonomista Ifo, Christian Grimme. Dodał, że na drugim miejscu będzie Japonia z sumą 188 mld dolarów, a na trzecim Chiny z 182 mld. Z kolei USA zanotują największy na świecie deficyt 480 mld, mimo wojny handlowej Trumpa z Chinami i dodatkowych ceł w handlu z tym krajem.

Niemiecka nadwyżka wynika stąd, że więcej niemieckich towarów i usług rozchodzi się na świecie od ich importu przez ten kraj. Niemcy są za to krytykowane przez Komisję Europejską i MFW. Komisja uważa tę nadwyżkę do przyjęcia na poziomie 6 proc. w dłuższym okresie licząc do wielkości kraju. Niemcy zbliżają się do tego; w 2015 r. miały rekordowe 8,5 proc., w tym roku Ifo zakłada 7,1 proc.

Główna ekonomistka MFW, Gita Gopinath przypomniała, że Fundusz nalegał od dawna, by Niemcy zwiększyły wydatki i zmniejszyły tę nadwyżkę. Ostatnio coś ruszyło w tej kwestii. — Z pewnością doszło do zwrotu ku większym wydatkom dla zwiększenia możliwej produkcji. Pozostaje tylko kwestia, czy to wystarcza — powiedziała w Ośrodku Badań Strategicznych i Międzynarodowych CSIS w Waszyngtonie.

Światu daleko do recesji

Napięcia w handlu wpływają na wzrost gospodarczy na świecie, ale MFW jest daleki od prognozowania globalnej recesji — powiedział jego przedstawiciel. 

Według Funduszu, nowe albo zapowiadane stawki celne Stanów i Chin mogą zmniejszyć światowy PKB o 0,8 proc. w 2020 r. i wywołać straty w następnych latach, „ale w bieżącym biegu wydarzeń naprawdę nie widzimy recesji. Sądzę, że daleko nam do niej”. - Działalność przemysłowa była słaba, ale dostrzegamy odporność sektora usług. rośnie zaufanie konsumentów. Powstaje tyko kwestia, jak długo ta elastyczność może potrwać. Obserwujemy starannie wszystkie wskaźniki — powiedział anonimowo, bo nie wolno mu wypowiada się publicznie.

Fundusz publikuje dwie prognozy rocznie z okazji wiosennej i jesiennej sesji, dotyczące PKB w bieżącym roku i w następnym.

Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych