Doing Business 2020. Coraz trudniejszy biznes w Polsce

Przedsiębiorcy w Polsce mają coraz bardziej pod górę, wynika z najnowszego rankingu Banku Światowego. Wśród 190 ocenionych krajów, Polska spadła o siedem pozycji na 40 miejsce.

Publikacja: 24.10.2019 11:48

Doing Business 2020. Coraz trudniejszy biznes w Polsce

Foto: 123rf

Najnowszy raport Doing Business 2020 nie przynosi dobrych wiadomości dla przedsiębiorców i wystawia obecnej władzy niską ocenę, jeżeli chodzi o warunki tworzone dla biznesu. Nasz kraj zanotował duży spadek w zestawieniu. W ciągu roku straciliśmy siedem pozycji. Polska jest teraz na 40 miejscu.

Wyprzedza nas 13 państw Unii, w tym nasi sąsiedzi - Litwa (11 pozycja), Niemcy (22), republiki nadbałtyckie - Estonia (18) i Łotwa (19) a nawet Portugalia (39), która zawsze była za Polską. Dużo wyżej od Polski, bo na 28 pozycję zostały ocenione warunki dla biznesu oferowane w Rosji. A od Białorusi - dotychczas symbolu biurokracji i centralizmu gospodarczego w Europie dzieli nas już tylko dziewięć pozycji.

Wśród 10 głównych kategorii oceny Polska jest najwyżej, bo na pierwszym miejscu w świecie (wraz z Kanadą i Hiszpanią), jeżeli chodzi o regulacje dotyczące dokumentów eksportowych. Ich przygotowanie zajmuje u nas mniej niż 1 godzinę, podczas kiedy u najgorszych w tej kategorii jest to około 170 godzin.

Główne kryteria oceny to: start w biznesie (procedury, koszty, wymagane dokumenty itp). Tutaj Polska znalazła się na najgorszym - 128 miejscu. Pozwolenia na budowę (dokumenty, czas, koszty itp) - tu jesteśmy na 39 pozycji; w dostawie prądu na 60; a wydłużone procedury rejestracji nieruchomości stawiają nas na 90 miejscu na świecie.

W kredytowaniu biznesu mamy 37 miejsce, w ochronie inwestorów mniejszościowych ? 51; system podatkowy dał nam 77 miejsce, a liderem światowym jesteśmy w handlu zagranicznym; zamówienia rządowe (procedury, czas, przejrzystość) - 55 miejsce; niewypłacalność (regulacje, koszty itp.) - 25 miejsce).

Autorzy raportu wyłowili też to, co w danym kraju zmieniło się przez rok na plus i na minus. W wypadku Polski plusem jest szybsza dostawa prądu. „Polska przyspieszyła dostawy prądu dzięki wdrożeniu nowej platformy serwisowej dla klientów".

Minusem jest natomiast wydłużona procedura rejestracji nieruchomości. „Polska utrudniła przenoszenie nieruchomości, wydłużając czas potrzebny na złożenie wniosku o rejestrację w księdze wieczystej".

Najlepszym krajem do robienia biznesu jest Nowa Zelandia, przed Singapurem i Hongkongiem. W dziesiątce są też najlepsza w Unii - Dania, Korea Płd., USA, Gruzja, Wielka Brytania (jeszcze przed brexitem), Norwegia i Szwecja. Autorzy podkreślają, że krajami, które w ciągu roku najbardziej poprawiły swoje pozycję są: Arabia Saudyjska, Jordania, Togo, Bahrajn, Tadżykistan, Pakistan, Kuwejt, Chiny, Indie i Nigeria. Krajem europejskim gdzie biznes ma najbardziej pod górę jest Ukraina (64 pozycja). Na świecie przedsiębiorcy powinni omijać Wenezuelę, Erytreę i ostatnią w zestawieniu Somalię.

Gospodarka krajowa
Niepokojąca stagnacja w inwestycjach
Gospodarka krajowa
Ekonomiści obniżają prognozy PKB
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna niższa od prognoz. GUS podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Słaba koniunktura w przemyśle i budownictwie nie zatrzymała płac
Gospodarka krajowa
Długa lista korzyści z członkostwa w UE. Pieniądze to nie wszystko
Gospodarka krajowa
Firmy najbardziej boją się kosztów