Polska: wyspa niskiej inflacji

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) na Węgrzech wzrósł w czerwcu o 3,1 proc. rok do roku, po zwyżce o 2,8 proc. w maju – podał we wtorek tamtejszy urząd statystyczny.

Publikacja: 11.07.2018 05:05

Polska: wyspa niskiej inflacji

Foto: Fotorzepa/Adam Burakowski

Tym samym główna miara inflacji nad Balatonem po raz pierwszy od stycznia 2013 r. przewyższyła cel inflacyjny Narodowego Banku Węgier (NBH), ustalony na 3 proc. Także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej połączenie szybkiego wzrostu gospodarczego z niską inflacją stało się już tylko wspomnieniem. Wyjątkiem jest Polska.

W Czechach, gdzie bank centralny ma za zadanie utrzymywanie inflacji na poziomie 2 proc. rocznie, w maju (to ostatnie dostępne dane) sięgnęła ona 2,2 proc. W Rumunii od marca dynamika cen konsumpcyjnych przewyższa 5 proc. rok do roku, podczas gdy cel inflacyjny jest tam taki sam jak w Polsce, wynosi 2,5 proc. W każdym z tych państw przyspieszenie inflacji odzwierciedla nie tylko wzrost cen ropy naftowej, ale też krajowe czynniki cenotwórcze. Tzw. inflacja bazowa, nieobejmująca cen energii i żywności, na Węgrzech ustabilizowała się w okolicy 2,5 proc., po silnym wzroście w II połowie ub.r. W Czechach w maju zbliżyła się do 2 proc. Tymczasem w Polsce lekkiemu wzrostowi dynamiki CPI w ostatnich miesiącach (z 1,3 proc. rok do roku w marcu do 1,9 proc. w czerwcu) towarzyszył spadek inflacji bazowej. W czerwcu wyniosła ona, jak szacują ekonomiści, 0,5–0,6 proc. rok do roku.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Niepokojąca stagnacja w inwestycjach
Gospodarka krajowa
Ekonomiści obniżają prognozy PKB
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna niższa od prognoz. GUS podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Słaba koniunktura w przemyśle i budownictwie nie zatrzymała płac
Gospodarka krajowa
Długa lista korzyści z członkostwa w UE. Pieniądze to nie wszystko
Gospodarka krajowa
Firmy najbardziej boją się kosztów