18 kwietnia weszły w życie zapisy Dyrektyw UE dotyczące przetargów

18 kwietnia weszły życie zapisy dyrektyw UE o ujednoliceniu i elektronizacji rynku zamówień publicznych. Jak poradzą sobie z tym firmy i instytucje?

Publikacja: 18.04.2018 11:48

18 kwietnia weszły w życie zapisy Dyrektyw UE dotyczące przetargów

Foto: 123RF

Nowe przepisy oznaczają, że w postępowaniach powyżej pewnego progu ważność oferty jest determinowana złożeniem tzw. oświadczenia JEDZ w formie elektronicznej. Wysokość progu unijnego zależna jest od rodzaju zamawiającego (w większości przypadków to 144 tys. euro lub 221 tys. euro).

Eksperci wskazują, że dla niektórych branż nowe przepisy to nie lada wyzwanie. Przykład? Ochrona zdrowia. Czy szpitalom, które rocznie przeprowadzają około 200, a nawet 300 postępowań przetargowych, grozi paraliż?

Szpitale pod lupą

- Osoby odpowiadające za organizację przetargów w publicznych placówkach powinny jak najszybciej wdrożyć oprogramowanie, dzięki któremu będą mogły m.in. prowadzić archiwum elektroniczne, a także przyjmować oferty i wnioski od wykonawców. W przypadku braku takiego narzędzia, szpitale nie będą w stanie umożliwić swoim dostawcom złożenia oferty przetargowej a przez to nie będą mogły uzupełnić braków asortymentu szpitalnego. Mogą ucierpieć na tym także pacjenci – podkreśla Anna Serpina-Forkasiewicz z portalu PZP. Dodaje, że na tym jednak nie koniec. Obecne zmiany są zapowiedzią całkowitej elektronizacji, która jest także przewidziana na ten rok. Od 18 października 2018 r. konieczna będzie już pełna elektroniczna komunikacja, bez możliwości korzystania z tradycyjnych, używanych do tej pory form.

- Zaniedbania w tym obszarze mogą być katastrofalne w skutkach, zarówno dla podmiotów zamawiających, w tym również szpitali, jak i wykonawców, ponieważ unijne dyrektywy stawiają wymagania także przed nimi. Zakładają one, że aby wziąć udział w przetargu organizowanym przez publiczny szpital, trzeba złożyć specjalne, wymagane dokumenty zawierające także podpis kwalifikowany, którym nie dysponują jeszcze wszyscy – podkreśla Serpina-Forkasiewicz.

Na koniec 2016 r. w Polsce działało 957 stacjonarnych szpitali ogólnych oraz 194 szpitale dzienne.

Resort uspokaja

Poprosiliśmy o komentarz Ministerstwo Zdrowia.

- Urząd Zamówień Publicznych przygotował trzy dokumenty dotyczące dostosowania się do elektronicznej formy Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia: Instrukcję składania JEDZ przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, Przykładowe zapisy SIWZ dotyczące składania JEDZ w formie elektronicznej oraz Krótką instrukcję obrazującą graficznie sposób postępowania przy składaniu JEDZ.

Dokumenty te bardzo dokładnie opisują działania niezbędne do składania ofert z uwzględnieniem elektronicznej formy JEDZ. Oczywiście w praktyce może dojść do sytuacji nieprzewidzianych – a zwłaszcza u zamawiających, którzy nie prowadzą na co dzień postępowań powyżej progów UE, niemniej jednak nie powinny być to przypadki dominujące – odpowiedział nam Krzysztof Jakubiak, dyrektor biura prasy i promocji MZ. Potwierdził, że od 18 października 2018 r. każdy zamawiający – nie tylko w obszarze ochrony zdrowia – będzie zobowiązany do stosowania nowych regulacji.

- Projekt platformy e-Zamówienia, która ma zapewnić kompletność i spójność informacji o funkcjonowaniu rynku zamówień publicznych w Polsce, jest realizowany przy współpracy UZP. Pierwszy krok w elektronizacji – czyli elektroniczna forma JEDZ zastosowana w zamówieniach powyżej progów unijnych – będzie odpowiednim wstępem do szerszego wdrożenia narzędzi elektronicznych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, natomiast wdrożenie kolejnych etapów powinno następować w taki sposób, aby nie zaburzyć podstawowych zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców –zadeklarował.

Resort poinformował jednocześnie, że podczas spotkań i szkoleń prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia dla beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Wiedza Edukacja Rozwój nie padają pytania, ani nie są zgłaszane obawy dotyczące procesu elektronizacji zamówień publicznych.

- Tym samym nie posiadamy informacji na temat potencjalnego „paraliżu" szpitali w tym zakresie.

Wszyscy zamawiający, w tym również placówki opieki zdrowotnej, od dawna znają termin wejścia w życie przepisów. Był zatem czas, aby przygotować i wprowadzić odpowiednie zmiany technologiczne i organizacyjne – twierdzi.

Gospodarka krajowa
Problemów rolnictwa nie da się zasypać pieniędzmi
Gospodarka krajowa
Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan: Polski eksport zaraz złapie zadyszkę
Gospodarka krajowa
Co nam dała Unia, co jeszcze można poprawić
Gospodarka krajowa
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa, Polska zieloną wyspą
Gospodarka krajowa
Nie ma chętnych do władz PFR?
Gospodarka krajowa
Zagraniczne firmy już lepiej oceniają Polskę