Dynamicznie rosną też plany inwestycyjne, chociaż mniej firm planuje zwiększyć zatrudnienie. W marcu 2018 r. indeks optymizmu przedsiębiorców przyjął wartość 115,8 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 115,4 pkt w lutym. Polepszeniu uległa również prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – wzrosła ona ze 124,6 pkt w poprzednim miesiącu do 126,8 pkt w marcu.

Pod koniec I kwartału 2018 r. kontynuowane było odbicie głównych wskaźników indeksu. W szczególności dotyczyło to wskaźnika odnoszącego się do oczekiwań firm na najbliższe półrocze, który wzrósł o 2,2 pkt. Wzrost wskaźnika oceny sytuacji bieżącej w analogicznym okresie był prawie 6-krotnie mniejszy. Subindeks oceny sytuacji przyszłej utrzymuje się na wyraźnie wyższym poziomie od wartości analogicznej składowej indeksu odnoszącej się do diagnozy aktualnego klimatu koniunktury biznesowej. Wskazuje to na potencjał do dalszej poprawy sytuacji przedsiębiorstw. Wskaźnik oceny sytuacji bieżącej osiągnął najwyższy poziom od grudnia 2017 r., podczas gdy wartość wskaźnika oceny sytuacji przyszłej w perspektywie kolejnych 6 miesięcy jest najwyższa od listopada poprzedniego roku.

Plany inwestycyjne uczestniczących w badaniu firm wyraźnie wzrosły w stosunku do poprzedniej edycji indeksu. Są one najambitniejsze od września minionego roku. Równocześnie zmniejszył się jednak odsetek podmiotów planujących zwiększenie poziomu zatrudnienia. Może mieć to związek z dotkliwym niedoborem pracowników na rynku, który powoduje porzucenie przez część firm planów rekrutacyjnych.

Indeks optymizmu przedsiębiorców to cykliczne badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (około 19 tys. firm zatrudniających około. 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują koniunkturę dla biznesu.