Gospodarka - Kraj

Mniej jastrzębi w RPP

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w środę poziomu stóp procentowych w Polsce.
Foto: Bloomberg

Podobnie jak przed miesiącem uzasadnieniem jest fakt, że silny wzrost gospodarczy, wsparty w IV kwartale 2017 r. ożywieniem w inwestycjach (w tym także prawdopodobnie prywatnych) nie wpływa na ocenę procesów inflacyjnym. Według Rady dynamika cen w Polsce jest na umiarkowanym poziomie przy niskiej inflacji bazowej.

Prezes NBP Adam Glapiński podkreślał na konferencji prasowej, że jego zdaniem nie ma potrzeby podwyżki stóp do końca 2018 r. – A jeśli pozwolą na to okoliczności i warunki, nawet na początku 2019 r., choć nie chciałabym sięgać aż tak daleko - mówił.

Co ciekawe, z takim poglądem zgodzili się także dwaj członkowie RPP, którzy dotychczas wyrażali bardziej jastrzębie nastawienie – Jerzy Osiatyński i Łukasz Hardt. Zdaniem Hardta prawdopodobieństwa braku zmiany stóp do końca roku jest wyższe niż kilka miesięcy temu. Jak mówił, mechanizm transmisji podwyżek wynagrodzeń szybszych niż wydajność pracy nie zawsze oznacza równie szybki wzrost cen. Taka sytuacja ma miejsce, zdaniem Hardta, na Węgrzech.

Z kolei Osiatyński uznał, że odbicie w inwestycjach prywatnych może oznaczać wzrost wydajności pracy, co złagodzi napięcia na rynku pracy.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz