Gospodarka - Kraj

Stopy procentowe w Polsce bez zmian. Gospodarczy boom bez wpływu na RPP

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła w środę utrzymać stopy procentowe w Polsce na niezmienionym poziomie.
Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Taki wynik lutowego posiedzenia RPP był powszechnie oczekiwany przez ekonomistów.

Stopa referencyjna NBP od marca 2015 r. wynosi 1,5 proc. Większość ankietowanych przez „Parkiet” ekonomistów spodziewa się, że RPP zdecyduje się na jej podwyżkę w IV kwartale br. Nie brak jednak głosów, że nastąpi to jeszcze później.

Do stabilizacji stóp RPP skłania przede wszystkim umiarkowana wciąż inflacja. W styczniu, jak szacują przeciętnie ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści, indeks cen konsumpcyjnych wzrósł o 1,9 proc. rok do roku, po zwyżce o 2,1 proc. w grudniu.

To oznacza, że inflacja oddala się od celu RPP na poziomie 2,5 proc. pomimo szybkiego wzrostu polskiej gospodarki. W IV kwartale ub.r. PKB Polski powiększył się prawdopodobnie o ponad 5 proc. rok do roku. Wszystko wskazuje na to, że w 2018 r. gospodarka urośnie ponownie o ponad 4 proc., po 4,6 proc. w 2017 r.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły