Gospodarka - Kraj

Koniunktura: Firmy znów w raju

Wskaźnik zaufania polskich przedsiębiorstw do gospodarki sięgnął w styczniu najwyższego poziomu od połowy 2008 r. – podał w poniedziałek GUS
Foto: Fotolia

Tzw. syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej (SI), bazujący na ankiecie wśród dyrektorów przedsiębiorstw, wzrósł w styczniu do 113,5 pkt, ze 106,5 pkt w grudniu 2017 r. To nie tylko jego najwyższy odczyt od blisko dekady, ale też największa zwyżka w historii, sięgająca 2004 r.

GUS podkreślił, że w styczniu poprawiły się nastroje w przemyśle, budownictwie i usługach, pogorszyły się zaś w handlu detalicznym. Źródła optymizmu w pierwszym z tych sektorów są oczywiste: ankietowane firmy raportują, że mają największy w historii portfel zamówień krajowych i zagranicznych. Jednocześnie stopień wykorzystania mocy wytwórczych w przemyśle wzrósł do najwyższego od 16 lat poziomu 82,4 proc. To, wraz z coraz większym niedoborem wykwalifikowanych pracowników (sygnalizuje go ponad 40 proc. firm przemysłowych), sugeruje, że firmy będą musiały zwiększyć inwestycje, aby sprostać rosnącemu popytowi.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz