Gospodarka - Kraj

Polska w budowie

W 2017 r. deweloperzy oddali do użytku 178,3 tys. mieszkań, o 9,1 proc. więcej niż rok wcześniej.
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Był to już drugi z rzędu rok bardzo szybkiego wzrostu podaży takich lokali: w 2016 r. zwiększyła się ona o 10,6 proc., co było najlepszym wynikiem od 2012 r.

I na tym boom w budownictwie mieszkaniowym się nie skończy. Z czwartkowych danych GUS wynika, że w 2017 r. deweloperzy rozpoczęli budowę blisko 206 tys. mieszkań, w porównaniu z niespełna 174 tys. rok wcześniej. Popyt na nieruchomości, m.in. w związku z rekordowo niskimi stopami procentowymi, rośnie jednak jeszcze szybciej.

„Na rynku nieruchomości mieszkaniowych obserwuje się narastające niedopasowanie podaży mieszkań do wysokiego popytu" – pisali w zeszłotygodniowym raporcie ekonomiści NBP. Świadczy o tym spadająca liczba gotowych mieszkań w ofercie deweloperów, a także malejący średni czas sprzedaży takich lokali.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły