Giełda

WIG20 nadal powyżej poziomu 2400 pkt

Po ubiegłotygodniowej przecenie inwestorzy odetchnęli nieco z ulgą. Już w poniedziałek na naszym rynku dominował kolor zielony. Podczas wtorkowej sesji bywało z tym różnie, jednak nie liczy się to, jak się zaczyna, ale jak się kończy.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Początek notowań faktycznie bowiem mógł nieco rozczarować. WIG20 zaczął dzień od przeceny. Już jednak w pierwszej godzinie handlu udało mu się wyjść nad kreskę i wydawało się, że jesteśmy na dobrej drodze, by zdobywać kolejne poziomy. Niedźwiedzie wcale jednak nie zamierzały tanio sprzedawać skóry. W południe WIG20 znów oscylował przy poziomie zamknięcia z poniedziałku. Na szczęście, jak się później okazało, była to tylko chwilowa słabość popytu.

Im bowiem bliżej końca notowań, tym byki stawały się coraz mocniejsze. Kiedy jeszcze Amerykanie zaczęli dzień od zwyżek, prawdopodobieństwo tego, że uda nam się zakończyć dzień na plusie, wyraźnie wzrosło. I faktycznie tak się stało. Indeks 20 największych spółek naszego parkietu ostatecznie zyskał niecałe 0,2 proc. Być może nie jest to jakiś oszałamiający wynik, jednak po ubiegłotygodniowych doświadczeniach trzeba cieszyć się tym, co się ma. Dobrą informacją jest też to, że WIG20 zakończył dzień powyżej poziomu 2400 pkt. To co wydarzy się w grudniu na GPW, wciąż wydaje się być kwestią otwartą. Niedźwiedzie co prawda cały czas straszą inwestorów, ale ostatnie dwa dni udowodniły, że i byki wciąż jeszcze mają coś do powiedzenia na rynku.

We wtorek teoretycznie najważniejszym wydarzeniem była decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie jednak z oczekiwaniami obyło się bez niespodzianek. Koszt pieniądza pozostał bez zmian. Inwestorzy szykują się już jednak na to, co zrobią kolejne banki centralne. W czwartek swoje pięć minut będzie miał Europejski Bank Centralny. Ostatnie słowo w tym roku będzie jednak należało do Rezerwy Federalnej, która w przyszłym tygodniu też ma swoje posiedzenie.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz