Giełda

Cofnięcie indeksów przy niskich obrotach

Pierwsza sesja nowego tygodnia nie dostarczyła inwestorom wielu emocji. Główne wskaźniki poruszały się w wąskim przedziale wahań oscylując wokół poziomów z ubiegłotygodniowego zamknięcia.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Ostatnie słowo tego dnia należało jednak do sprzedających, w efekcie indeks WIG20 finiszował 0,4 proc. pod kreską, kończąc poniedziałkowe notowania na poziomie okrągłych 2300 pkt.

Inwestorzy zupełnie zignorowali niespodziewaną piątkową informację o podwyższeniu perspektywy polskiego ratingu przez agencję S&P. Ważniejsza okazała się postawa graczy na zagranicznych rynkach akcji. Dlatego krajowe indeksy poruszały się zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez pozostałe europejskie giełdy. Większość głównych indeksów Starego Kontynentu rozpoczęła notowania na plusach, ale w kolejnych godzinach handlu do głosu doszli sprzedający spychając je pod kreskę, gdzie w większości dotrwały do końca sesji.

Indeksom w Warszawie najmocniej ciążyła przecena spółek energetycznych z PGE na czele. Sprzedający byli też bardzo aktywni na papierach banków oraz Lotosu. Na drugim biegunie, wśród drożejących papierów, pozytywnie wyróżniały się JSW i KGHM. Popyt pojawił się też na walorach PKN Orlen i PGNiG.

Sprzedający mieli też więcej do powiedzenia na szerokim rynku akcji. W efekcie większość małych i średnich spółek zakończyła notowania pod kreską. Negatywnie w tym gronie wyróżniły się Bogdanka i GetBack. Węglowa spółka rozczarowała inwestorów wstępnymi wynikami kwartalnymi. Z kolei notowania windykacyjnej spółki najpierw zanurkowały, a następnie zostały zawieszone w związku z publikacją nieprawdziwych komunikatów przez spółkę, które mogły być próbą manipulacji jej kursem.

Wiele do życzenia pozostawiała aktywność inwestorów na GPW. Na całym rynku akcji właścicieli zmieniły papiery o wartości niewiele ponad 400 mln zł.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz