Giełda

Chiny i Hongkong to najwięksi przegrani

Najsilniejsza na świecie wyprzedaż akcji od dwóch lat najbardziej daje się we znaki parkietom w Chinach kontynentalnych i Hongkongu.
Foto: AFP

Główne indeksy drugiego na świecie i czwartego rynku akcji, jak pisze Bloomberg, straciły więcej niż ich główni konkurenci, gdyż do problemów nurtujących inwestorów na świecie (m. in. polityka amerykańskiego Fedu) dochodzą lokalne, zwłaszcza zaś obawy o skutki oddłużania chińskiej gospodarki.

Te gwałtowne spadki, największe od krachu z 2015 roku, w piątek przyspieszyły i zszokowały inwestorów, którzy- tak jak i wcześniej - liczyli na interwencję państwa.

Dzięki wsparciu rządu Shanghai Composite Index doświadczył najbardziej stabilnego rynku byka w historii, a obecnie władze wykazują większą  tolerancję dla strat, gdyż chcą zniechęcić inwestorów do podejmowania nadmiernego ryzyka i zmniejszyć zagrożenia dla systemu finansowego, zwłaszcza zaś te płynące z szacowanego na 16 bilionów dolarów nieregulowanego obrotu parabankowego.

Shanghai Composite stracił dzisiaj 4,1 proc. a od szczytu z 24 stycznia ma  już na minusie 12 proc. W Hongkongu Hang Seng spadł dzisiaj o 3,1 proc. a Hang Seng China Enterprises Index, wskaźnik firm z Chin kontynentalnych notowanych w Hongkongu, obniżył się o 3,9 proc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły