Giełda

Wyraźna przewaga podaży

Na półmetku sesji wszystkie główne warszawskie indeksy świecą na czerwono. Najmocniej traci WIG20. Indeksowi blue chips ciążą spadające o ponad 5 proc. notowania PKN Orlen.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Kolor zielony na warszawskim parkiecie dominował jedynie w pierwszych minutach handlu. Na półmetku notowań wszystkie główne indeksy na GPW (WIG,WIG20,sWIG80,mWIG40) świecą na czerwono. Najsłabiej radza sobie największe spółki. WIG20 zniżkuje bowiem o 0,6 proc. i znajduje się na poziomie 2427 pkt. Aktywnosc inwestorów nie rzuca na kolana. Po czterech godzinach handlu obroty dla szerokiego WIG wynoszą 370 mln zł, z czego 280 mln zł to zasługa spółek z WIG20. Relatywnie najelepiej prezentują się małe i średnis spółki. sWIG80 i mWIG40 tracą po 0,2 proc.

Również na innych giełdach w Europie dominują niedźwiedzie.  Niemiecki DAX oraz włoski FTSE MIB tracą po 1,3 proc. Na około 1-proc. minusie znajdują się też główne indeksy giełd w Londynie i Paryżu. Futures na amerykańskie indeksy znajdują się na niewielkich minusach.

Gwiazdami na szerokim rynku są Zastal (+54 proc.) i Vistal (+29 proc.). Duzy popyt na akcje tej drugiej spółki to odpowiedź rynku na opublikowany plan restrukturyzacji. Na przeciwległym biegunie znalazły się  Hubstyle, Esotiq oraz PKN Orlen.  Walory paliwowego giganta tanieją o 5,2 proc., do 95,5 zł i najmocniej spychają WIG20 w dół. Inwestorzy obawiają się  o przyszłość płockiego koncernu. Duże zmiany dokonane w radzie nadzorczej, a potem w zarządzie spółki spowodowały, że coraz powszechniejsza jest opinia o planowanym zaangażowaniu grupy w inwestycje nie związane z jej podstawowym przedmiotem działalności. Chodzi zwłaszcza o ewentualne włączenie spółki w budowę pierwszej elektrowni aktynowej w Polsce.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły