Giełda

Ochłodzenie nastrojów na GPW

Poranne zwyżki ustąpiły miejsca spadkom.
Foto: materiały prasowe

Optymistyczne nastroje z początku notowań niestety nie utrzymały się długo w Warszawie. W kolejnych godzinach handlu inicjatywę na rynku przejęli sprzedający spychając krajowe wskaźniki pod kreskę. W okolicach półmetku notowań indeks WIG20 był notowany ponad 1 proc. na minusie. Słabość krajowych indeksów mocno kontrastuje z kolorem zielonym obecnym na zachodnioeuropejskich rynkach akcji, gdzie inwestorzy przejawiali dużo większą ochotę do zakupów. Wzrosty notują także prawie wszystkie giełdy z naszego regionu.

Przecenę krajowych indeksów zawdzięczamy przede wszystkim wyprzedaży akcji PKO BP, które tracą najmocniej z całego indeksu. Sprzedający uaktywnili się też na walorach KGHM, co przynajmniej częściowo można uzasadnić spadkami cen miedzi na światowych giełdach. Chętnie pozbywano się tez papierów spółek energetycznych. Z największych spółek przecenie skutecznie opierają się jedynie walory PZU, PKO BP, Orange i JSW.

Negatywne nastroje też znać o sobie w na szerokim rynku zabierając w wielu przypadkach znaczną część porannych zysków. Nieco większa odpornością wykazują się średnie spółki z indeksu mWIG40, gdzie nie brakuje drożejących walorów.

Słabiej radzi sobie dziś polska waluta. Wczesnym popołudniem złoty tracił nieznacznie zarówno względem euro, jak i dolara.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz