Giełda

Zmienna sesja na GPW

Początek roku w Warszawie nie wypadł zbyt okazale. Lepiej zaprezentowały się małe i średnie spółki.
Foto: Bloomberg

Pierwsza tegoroczna sesja mogła rozczarować wielu inwestorów z warszawskiego parkietu. Mimo obiecującego początku notowań zapał do zakupów w kolejnych godzinach handlu osłabł, co sprawiło, że krajowe indeksy dość szybko roztrwoniły wypracowaną przewagę, a inicjatywę na rynku przejęli sprzedający ściągając główne indeksy pod kreskę. To nagłe pogorszenie nastrojów było dość zaskakujące, bo korzystne otoczenie bardziej sprzyjało akumulacji papierów niż ich wyprzedaży.

Słabość krajowych indeksów mocno kontrastowała z kolorem zielonym obecnym na zachodnioeuropejskich rynkach akcji, gdzie inwestorzy przejawiali dużo większą ochotę do zakupów. Wzrosty notowały także prawie wszystkie giełdy z naszego regionu. Najbardziej efektowne zwyżki miały miejsce na giełdzie w Moskwie, gdzie główny wskaźnik poszybował o prawie 2,5 proc.

Ostatecznie dzięki mobilizacji popytu na finiszu sesji WIG20 udało się wyciągnąć nad kreskę. Indeks ten zakończył środowe notowania skromną prawie 0,1 proc. Zwyżką.

Początek roku wypadł fatalnie dla posiadaczy akcji PKO BP. Papiery bankowego potentata były największym ciężarem dla indeksu, tracąc prawie 2,2 proc.. Sprzedający uaktywnili się też na walorach KGHM, co częściowo można uzasadnić spadkami cen miedzi na światowych giełdach, oraz PGNiG. Chętnie pozbywano się też papierów spółek energetycznych.

Z kolei kupujący pojawili się na papierach JSW, co zapewniło spółce najbardziej okazałą stopę zwrotu w całym indeksie. Powodzeniem inwestorów cieszyły się też akcje wybranych banków, jak mBanku czy Pekao. Pozytywne nastroje zdominowały handel na szerokim rynku, choć efektowne poranne zwyżki dawały nadzieję na lepszy wynik.. lepiej wypadły średnie spółki z indeksu mWIG40, w czym duża zasługa mocno drożejących akcji Dino i ING Banku Śląskiego.

Na szerokim rynku najbardziej efektowne wzrosty , bo sięgające kilkunastu procent, wypracowały m. in. Groclin i Qumak.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz