Giełda

Dzień bez sesji na GPW

Dziś warszawska giełda jest zamknięta. Na innych parkietach w Europie handel odbywa się normalnie.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ze względu na wdrażanie nowych regulacji dziś na warszawskiej giełdzie nie będzie sesji. Przypomnijmy, że regulacje europejskie dotyczące MiFID II/MiFIR wchodzą w życie z dniem 3 stycznia 2018 r. W związku z tym dzisiejsza sesja musiałaby być realizowana w porządku prawnym wynikającym z obecnej ustawy i regulacji MiFID I, natomiast dzień później zarówno polski rynek jak i cała Unia Europejska musi przestawić się na funkcjonowanie pod reżimem zgodnym z pakietem MiFID II/MiFIR. Giełda zaznacza, że jest to nie tylko istotna zmiana regulacyjna, ale również technologiczna, dotykająca cały rynek kapitałowy.

W 2018 r. dni bez sesji będzie 13.

Na innych parkietach w Europie handel odbywa się normalnie. Na początku notowań na Starym Kontynencie nieco więcej do powiedzenia mają sprzedający.

W dzisiejszym kalendarzu makro znajdziemy m.in. odczyty przemysłowych PMI z europejskich gospodarek.

Rano na rynku walutowym obserwujemy wyraźne umocnienie się złotego względem głównych walut. Euro kosztuje 4,17 zł, zaś dolar wyceniany jest na 3,46 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od końca 2014 r.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz