Giełda

Spadki na zachodnioeuropejskich giełdach

Dziś warszawska giełda jest zamknięta. Na innych parkietach w Europie handel odbywa się normalnie
Foto: AFP

Tam więcej do powiedzenia mają sprzedający. Na rynku walutowym złoty wyraźnie umacnia się względem głównych walut.

Warszawska giełda ze względu na wdrażanie nowych regulacji jest dziś zamknięta. Regulacje europejskie dotyczące MiFID II/MiFIR wchodzą w życie od 3 stycznia 2018 r. W związku z tym dzisiejsza sesja musiałaby być realizowana w porządku prawnym wynikającym z obecnej ustawy i regulacji MiFID I, natomiast dzień później zarówno polski rynek jak i cała Unia Europejska musi przestawić się na funkcjonowanie pod reżimem zgodnym z pakietem MiFID II/MiFIR. Giełda zaznacza, że jest to nie tylko istotna zmiana regulacyjna, ale również technologiczna, dotykająca cały rynek kapitałowy. W tym roku będzie 13 dni bez sesji.

Na innych parkietach w Europie handel odbywa się normalnie. Pod koniec dnia na głównych zachodnioeuropejskich parkietach dominuje kolor czerwony. Najmocniej bo o blisko 0,9 proc. tanieje francuski CAC40. Niemiecki DAX traci 0,8 proc. Z kolei brytyjski FTSE100 zniżkuje o 0,7 proc. Na zielono świecą natomiast parkiety m.in. w: Madrycie, Atenach i Budapeszcie.

Warto również zwrócić uwagę na rynek walutowy. Poranna siła złotego względem głównych walut jeszcze się powiększyła. O godz. 16 europejska waluta wyceniana jest na 4,16 zł. Amerykański dolar kosztuje natomiast 3,45 zł i jest najtańszy od końca 2014 r.

Tanieje również bitcoin, który wyceniany jest na 13 831 USD.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz