Większość funduszy kończyła październik zyskiem

Za nami kolejny udany miesiąc obligacji skarbowych i zarazem funduszy dłużnych. Jednak ostatnie tygodnie to także dobry czas dla akcji, w tym części polskich spółek.

Aktualizacja: 06.11.2019 11:18 Publikacja: 06.11.2019 05:00

Większość funduszy kończyła październik zyskiem

Foto: Adobestock

Poprzedni miesiąc nie był zły dla klientów funduszy inwestycyjnych. Zyski przyniosła większa część funduszy akcji polskich, nieco więcej można było zarobić za granicą (prócz Turcji). Wciąż mocne były też fundusze dłużne.

Polskie akcje zyskują

We wrześniu królowały fundusze akcji firm tureckich. Na czele były też akcje spółek z rynków rozwiniętych i wschodzących. Polskie spółki stały w ich cieniu, natomiast na samym dole tabeli plasowały się strategie związane z metalami szlachetnymi. W październiku doszło do wielu przetasowań, jeśli chodzi o średnie wyniki poszczególnych grup funduszy. Zacznijmy od tego, że kurcząca się co jakiś czas grupa funduszy akcji tureckich tym razem poniosła spore straty – średnio ponad 10-proc. Duże zniżki, szczególnie zważywszy na swoją strategię, poniosła część funduszy absolutnej stopy zwrotu, w tym m.in. Skarbiec Market Opportunities (2,7 proc.). W pozostałych grupach funduszy wyniki były już całkiem niezłe. Pozytywnie wyróżniały się fundusze surowców. Wśród funduszy akcji polskich uniwersalnych najlepszy w październiku był Investor Akcji, który przyniósł 3,3 proc. zysku. Wyjaśnieniem dobrego wyniku może być m.in. pakiet akcji CD Projektu, którego kurs w październiku zyskał 3,57 proc. W półrocznym portfelu Investor Akcji CD Projekt zajmował nieco ponad 9 proc. aktywów. Swoje dołożył zapewne też Mabion, który z kolei stanowił 7,6 proc. aktywów Investor Akcji. Poza tym fundusz ten inwestuje w spółki amerykańskie oraz niemieckie. Niezły miesiąc ma za sobą Novo Akcji, który z wynikiem 1,8 proc. zajął drugie miejsce w grupie. Od początku roku Novo Akcji jest sporo pod kreską, natomiast średnia dla grupy akcji polskich uniwersalnych kształtuje się w okolicach zera.

Lepiej radzą sobie fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, jednak jest to głównie zasługa kilku pierwszych tygodni tego roku. Dziś średni wynik od początku roku w tej kategorii to 4,4 proc., natomiast rozstrzał jest ogromny. W październiku numerem jeden był Skarbiec Małych i Średnich Spółek z wynikiem 2,5 proc. (14 proc. od początku roku). Tu także dużym wsparciem jest CD Projekt, który zgodnie z półrocznym sprawozdaniem zajmował 9,5 proc. aktywów funduszu.

Na więcej mogli liczyć klienci, którzy trzymali pieniądze w funduszach akcji spółek amerykańskich oraz rynków rozwiniętych w ogóle. Dla przykładu Esaliens Amerykańskich Spółek Wzrostowych zarobił 3,4 proc., a Allianz Europe Equity Growth Select 3,6 proc. Podobnie niezłe wyniki przyniosła część strategii rynków wschodzących czy też akcji spółek z Azji. PKO Akcji Rynków Wschodzących przyniósł 3,6 proc. zysku, z kolei Pekao Akcji Rynków Dalekiego Wschodu aż 4 proc. Warto też wspomnieć o Japonii – NN (L) Japonia kończył miesiąc z 5,4-proc. wzrostem. Utrzymująca się dobra sytuacja rynku obligacji oraz niezłe stopy zwrotu z akcji podbiły wyniki funduszy mieszanych. W grupie stabilnego wzrostu najlepiej wypadł Skarbiec III Filar, który kończył poprzedni miesiąc z wynikiem 2,5 proc.

Coraz więcej skarbówek

W październiku znów lekko spadły rentowności polskich obligacji skarbowych, co miało pozytywny wpływ na wyniki funduszy dłużnych. Najlepsze fundusze obligacji krótkoterminowych zarabiały nawet 0,7–0,8 proc. Zaś w grupie funduszy obligacji skarbowych długoterminowych najlepszy PZU Papierów Dłużnych Polonez przyniósł aż 1,2 proc. zysku w miesiąc. Zdecydowana większość funduszy dłużnych kończyła zeszły miesiąc z dodatnią stopą zwrotu. Przypomnijmy, że TFI we wrześniu znów dokupiły polskich obligacji skarbowych. Od początku roku ich wartość wzrosła o 6,8 mld zł, do ponad 62 mld zł.

GG Parkiet

Selekcja na rynkach akcji i dobre perspektywy obligacji skarbowych

Akcje polskie oraz dodatek zagranicznych

Maciej Chudzik, zarządzający, Investors TFI

Wyniki Investor Akcji (3,3 proc. w październiku) to efekt konsekwentnego trzymania się zasad, którymi kierujemy się przy konstrukcji portfela i które już od lat przekładają się na zdecydowanie wyróżniające się na tle rynku średnio- i długoterminowe stopy zwrotu. Po pierwsze, jest to odpowiednia selekcja spółek. Bazuje ona na ocenie zdolności firmy do kreowania wartości dla akcjonariuszy oraz stałej analizie skuteczności działań zarządu. Po drugie, inwestujemy długoterminowo. Zakładamy, że dobre spółki w dłuższym terminie przyniosą zysk bez względu na krótkookresowe wahania koniunktury. Co więcej, często wykorzystujemy korektę kursu do zwiększenia naszego zaangażowania. Z drugiej strony, jeśli spółka przestaje spełniać nasze kryteria, zwykle jest szybko usuwana z portfela. Ważne jest też to, że choć bazujemy na spółkach krajowych, to od lat z powodzeniem inwestujemy również w firmy notowane w Europie Zachodniej czy USA. Otwiera to możliwość inwestowania w przedsiębiorstwa z branż nieobecnych na GPW. PAAN

Sezon wyników może przynieść okazje

Michał Stalmach, zarządzający, Skarbiec TFI

Strategia Skarbiec Małych i Średnich Spółek (2,5 proc. w październiku) się nie zmienia. Fundusz charakteryzuje się wysokim stopniem koncentracji (do około 30 walorów) i dużymi odchyleniami od benchmarku. Nie gram na alokacji, koncentrując się na selekcji. Zasady doboru spółek do portfela to przede wszystkim preferencja spółek prywatnych, dotychczasowe osiągnięcia zarządu, unikanie firm z problemami, innowacyjność, możliwość globalnej sprzedaży produktów, szansa na ponadprzeciętny wzrost wyników oraz – już w momencie zakupu – analiza możliwości późniejszego wyjścia. Fundusz nie posiada w ogóle ekspozycji zagranicznej. W relacji potencjalnego zysku do ryzyka na rynku lokalnym można znaleźć wiele ciekawych typów inwestycyjnych. W październiku ponownie na wynik pozytywnie wpływali producenci gier oraz po pewnej przerwie spółki medyczne. Jesteśmy w okresie publikacji wyników za III kwartał, co wobec zwiększonego napływu informacji ze spółek stwarza dodatkowe okazje przy zwiększonej płynności. PAAN

Końcówka roku zapowiada się dobrze

Krzysztof Izdebski, zarządzający funduszami dłużnymi, Generali Investments TFI

Po kilku miesiącach, w których zyskiwały fundusze zaangażowane w obligacje skarbowe stałoprocentowe, zanotowaliśmy wzrost zainteresowania obligacjami zmiennoprocentowymi.

Inwestowały w nie głównie banki i fundusze inwestycyjne. Tym samym zyskiwały fundusze posiadające te obligacje o zmiennym kuponie.

Generali Korona Obligacje (0,82 proc. zysku w październiku) był także aktywny na innych rynkach, takich jak euroobligacje rządowe i korporacyjne.

Obiecująca dla polskiego długu wydaje się także końcówka roku. Polskie obligacje wspierają dobre wykonanie budżetu i niski deficyt. Pozytywnie wpływają na nie także informacje płynące z Ministerstwa Finansów, które sfinansowało już w 28 proc. przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe. PAAN

Polskie obligacje znów zyskiwały

Bartosz Tokarczyk, analityk instrumentów dłużnych, Noble Funds TFI

Noble Fund Konserwatywny zakończył październik z wynikiem 0,59 proc. Za osiągnięty rezultat odpowiadają przede wszystkim zmiennokuponowe polskie obligacje skarbowe, które obecnie stanowią trzon portfela funduszu. We wrześniu zanotowały one lekką korektę, spowodowaną m.in. oczekiwaniem na wyniki wyborów czy obawami dotyczącymi wyroku TSUE. Teraz ryzyko to mamy za sobą, co przełożyło się na dobre zachowanie WZ-ek. Ponownie pomogła realizacja budżetu, a także zaawansowanie prefinansowania potrzeb pożyczkowych Skarbu Państwa na przyszły rok (już 28 proc.). Wsparcie wynikowi funduszu dała także ekspozycja na obligacje węgierskie. Dzięki dużemu nachyleniu tamtejszej krzywej rentowności stanowią one ciekawą alternatywę dla naszych obligacji skarbowych, więc wykorzystaliśmy lekką październikową korektę do ponownego zajęcia pozycji. Niezmiennie około jednej trzeciej aktywów funduszu stanowią obligacje przedsiębiorstw, przede wszystkim wyemitowane przez banki komercyjne i hipoteczne. PAAN

Fundusze inwestycyjne
Bardzo blisko przesilenia na rynku obligacji skarbowych
Fundusze inwestycyjne
Zryw kupujących złoto nie potrwał długo
Fundusze inwestycyjne
Debiut funduszu nieruchomości
Fundusze inwestycyjne
Fundusze na dużych zakupach
Fundusze inwestycyjne
Fundusz globalnych nieruchomości od dziś na GPW
Fundusze inwestycyjne
Była moda na zagranicę, będzie moda na Polskę