Ciężki miesiąc dla inwestorów wierzących w polską giełdę

Przeciętne wyniki funduszy akcji polskich były we wrześniu ujemne. Większe szanse na zyski mieli uczestnicy funduszy akcji zachodnich. Rynek długu spełnił swoje zadanie.

Aktualizacja: 03.10.2020 16:16 Publikacja: 03.10.2020 10:38

Ciężki miesiąc dla inwestorów wierzących w polską giełdę

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Wrzesień nie należał do udanych miesięcy dla uczestników funduszy akcji nastawionych na rynek polski. Większe szanse na zarobek mieli inwestujący w papiery udziałowe spółek z rynków rozwiniętych. Do dobrej formy wróciła większość funduszy dłużnych.

Trudno o zysk na GPW

Na polskim rynku zarobić we wrześniu było wyjątkowo trudno. Zarówno wśród funduszy akcji uniwersalnych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw przeciętne stopy zwrotu były pod kreską. W tej drugiej grupie zniżki dotknęły wszystkich strategii, jednak były one w większości niższe od najsłabszych funduszy akcji inwestujących na szerokim rynku.

Najsłabsze strategie z obu grup straciły jednak aż po ponad 8 proc. Z funduszy akcji polskich nad kreską znalazł się jedynie NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania, liczący 155 mln zł aktywów, a więcej na temat wyniku w komentarzu zarządzającego poniżej. Co zrozumiałe, dodatnie wyniki miały jeszcze strategie zarabiające na spadkach indeksów akcji. Podobne trendy jak na razie utrzymują się także w pierwszych dniach października.

GG Parkiet

Dużo lepsze wyniki w poprzednim miesiącu osiągały fundusze nastawione na zagraniczne rynki akcji, choć i tu przeciętne stopy zwrotu były pod kreską. Wśród funduszy europejskich rynków rozwiniętych pozytywnie wyróżniły się Caspar Akcji Europejskich i Pekao Akcji Europejskich. Z globalnych rynków rozwiniętych warto wymienić z kolei Amundi Stars Global Ecology ESG, Caspar Globalny oraz AXA Selective Equity.

Mocno prezentowały się jeszcze wybrane fundusze rynków wschodzących, m.in. akcji tureckich. To jednak już bardzo wąska grupa funduszy, licząca dwie strategie. Zdecydowana większość funduszy akcji kończyła jednak wrzesień na minusie.

Pobudzenie długu

Pogorszenie nastrojów na rynkach akcji przełożyło się na spadki rentowności obligacji skarbowych po dość słabym sierpniu, kiedy większość funduszy dłużnych traciła. Teraz przeciętne wyniki były już dodatnie, a najlepsze fundusze zarobiły nawet około 0,9 proc. W gronie funduszy polskich obligacji skarbowych znów pozytywnie wyróżnił się Noble Fund Obligacji. Jak twierdzi poniżej Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI, rentowność krajowych papierów długoterminowych pozostanie atrakcyjna w zestawieniu z coraz niższą inflacją i relatywnie silnym złotym.

Większość funduszy obligacji skarbowych we wrześniu przyniosła jednak bardzo skromny zysk, w wysokości 0,1 proc. Do tego dwa fundusze zarządzane przez TFI PZU kończyły miesiąc lekko pod kreską.

Co zrozumiałe, nieco wyższe wyniki osiągały strategie nastawione na papiery o dłuższym okresie zapadalności. Co prawda najlepszy wynik to 0,7 proc., za którym stał Allianz Polskich Obligacji Skarbowych, natomiast średnia była odrobinę wyższa niż wśród funduszy inwestujących głównie w papiery o krótszym duration. Z funduszy dłużnych warto jeszcze odnotować zniżki kilku strategii papierów korporacyjnych.

Straty ze złota i srebra

Wrzesień przerwał całkiem udaną passę funduszy metali szlachetnych, zwłaszcza tych nastawionych na srebro, które zanotowało istotną przecenę. W grupie funduszy metali szlachetnych każdy finiszował pod kreską. Najsłabiej poradziły sobie Superfund Goldfuture, Esaliens Gold, gdzie straty wyniosły odpowiednio 8,9 oraz 9,9 proc. Straty bardziej zlewarowanych portfeli rynku metali szlachetnych były jednak dwucyfrowe.

Marnie wypadły również fundusze szerokiego rynku surowców. Tutaj średnia strata to około 3,6 proc. Najsłabszy także okazał się fundusz zarządzany przez PKO TFI, tj. PKO Surowców Globalny.

Czołówka bez zmian

Jeśli chodzi o pojedyncze strategie, które radzą sobie najlepiej od początku roku, to w czołówce zmienia się niewiele. Numerem jeden pozostaje Skarbiec Spółek Wzrostowych – fundusz akcji rynków rozwiniętych, który przyniósł dotychczas blisko 85 proc. zysku. Co ciekawe, drugie miejsce utrzymuje Rockbridge Gier i Innowacji z wynikiem 68 proc. Jego portfel złożony jest z polskich spółek medycznych i technologicznych. Podium, z dorobkiem 43 proc., zamyka Allianz Artificial Intelligence, czyli fundusz funduszy, lokujący środki w tytułach uczestnictwa Allianz Global Artificial Intelligence. Tuż za nim plasuje się Skarbiec Małych i Średnich Spółek.

Sytuacja na rynkach akcji zaczyna przypominać to, co działo się na początku pandemii

Z dala od słabych sektorów z GPW

Jan Kruk

zarządzający funduszami, NN Investment Partners TFI.

We wrześniu NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania osiągnął 0,04 proc. stopy zwrotu (jednostka uczestnictwa kategorii A), czym wypracował 4,3 pkt proc. nadwyżki nad WIG, ale również jego długoterminowe wyniki zasługują na uwagę. To dość skoncentrowany portfel akcji polskich, stanowiących obecnie około dwóch trzecich całego portfela, oraz akcji zagranicznych. Przy ich wyborze bierzemy pod uwagę nie tylko kryteria finansowe, ale również pozafinansowe, czyli ESG – od angielskich słów environment – środowisko, society – społeczeństwo i governance – ład korporacyjny. Dzięki temu podejściu byliśmy niedoważeni w sektorach, których przedstawiciele ostatnio zachowywali się gorzej. Dobrze zapracowała zagraniczna część portfela. PAAN

Wróciły obawy związane z pandemią

Adam Łukojć

dyrektor departamentu zarządzania portfelami akcji, TFI Allianz Polska

We wrześniu jednym z przepisów na dobre wyniki było niedoważenie w spółkach cyklicznych, zwłaszcza podmiotach finansowych i producentach chemikaliów. Dobrymi pomysłami na przeważanie były z kolei akcje spółek informatycznych i twórców gier. Poszczególne branże zachowywały się podobnie jak podczas pierwszej fali pandemii: spółki rosnące niezależnie od pandemii oraz te, które na niej zyskały, były silniejsze, natomiast podmioty cierpiące na spowolnieniu gospodarczym były generalnie słabsze. Wydaje się więc, że obawy związane z pandemią wróciły i były odczuwalne nawet wśród polskich małych i średnich firm. Ale jednocześnie różnice między poszczególnymi spółkami z jednego sektora były większe niż we wcześniejszych miesiącach – było to widoczne m.in. wśród średnich firm medycznych, wspieranych przez pandemię. Selekcja była ważna także gdzie indziej, np. u twórców gier komputerowych czy deweloperów nieruchomości. Być może w najbliższym czasie kluczowy dla wyników będzie właśnie dobór spółek w ramach sektora. PAAN

Długoletnie trendy w biotechnologii

Piotr Rojda

zarządzający, Caspar Asset Management

Caspar Globalny dobre wyniki we wrześniu (3,4 proc.) zawdzięcza ekspozycji na spółki biotechnologiczne i działające w obszarze urządzeń medycznych. Staranna selekcja pozwoliła wybrać liderów w obszarach interferencji RNA oraz diagnostyki molekularnej. Publikacja danych o badaniach klinicznych oraz rosnąca świadomość rozwoju nowych metod diagnozowania m.in. nowotworów sprawiły, że kursy tych spółek znacząco wzrosły w poprzednim miesiącu. W mojej ocenie nowe trendy w medycynie, zachodzące dzięki postępom w genetyce, są na bardzo wczesnym etapie i będą trwały jeszcze wiele lat. Funduszowi pomogło też umocnienie się dolara amerykańskiego w stosunku do złotego. Wśród czynników ryzyka są wybory prezydenckie w USA oraz globalny lockdown w związku z pandemią koronawirusa, przy czym przeciw drugiemu ryzyku przemawia rozwój szczepionek i przeciwciał neutralizujących Covid-19 oraz ogólna percepcja społeczeństwa, że życie w dobie pandemii jest nową rzeczywistością. PAAN

Krajowe obligacje pozostaną atrakcyjne

Mikołaj Raczyński

dyrektor ds. zarządzania funduszami, Noble Funds TFI

Kolejny dobry miesiąc funduszu Noble Fund Obligacji (0,9 proc.) to efekt konsekwentnego stawiania na długoterminowe polskie papiery skarbowe, które stanowią większość aktywów funduszu, oraz wybrane pozycje na rynkach zagranicznych. W tym kontekście wrzesień był wyjątkowo udany dla naszych pozycji na rynku skarbowych papierów Rumunii. Do wyniku przyczyniła się również pozycja na wycenę niższych stóp procentowych w Polsce. Na najbliższe tygodnie pozostajemy nadal w umiarkowanie pozytywnym nastawieniu do skarbowych papierów dłużnych. W otoczeniu oczekiwanego przez nas stopniowego spadku inflacji oraz relatywnie mocnego złotego polskie obligacje długoterminowe nadal naszym zdaniem oferują relatywnie wysoką rentowność. Na rynkach zagranicznych z kolei wciąż poszukiwać będziemy ciekawych alternatyw, które mogą się pojawić wraz ze wzrostem awersji do ryzyka spowodowanej nową falą zachorowań na Covid-19 na świecie oraz nadchodzącymi wyborami w Stanach Zjednoczonych. PAAN

Fundusze inwestycyjne
Bardzo blisko przesilenia na rynku obligacji skarbowych
Fundusze inwestycyjne
Zryw kupujących złoto nie potrwał długo
Fundusze inwestycyjne
Fundusze na dużych zakupach
Fundusze inwestycyjne
Debiut funduszu nieruchomości
Fundusze inwestycyjne
Fundusz globalnych nieruchomości od dziś na GPW
Fundusze inwestycyjne
Była moda na zagranicę, będzie moda na Polskę