Fundusze inwestycyjne TFI

OFE: W maju fundusze kupowały akcje

Otwarte fundusze emerytalne nabyły w maju akcje za około 259 mln zł. Jeśli te szacunki skorygujemy o rozlicznie wezwania na Netię, to wartość ta wzrośnie do 0,5 mld zł – szacuje Trigon DM.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

OFE kupowały nie tylko w Polsce. – „Szacujemy, że fundusze emerytalne kupiły w maju akcje za około 259 mln zł. Popyt dotyczył zarówno akcji polskich (191 mln zł), jak i akcji zagranicznych (69 mln zł)" – czytamy w raporcie Trigon DM. Z kolei Artur Hess, analityk BZ WBK, obliczył, że fundusze emerytalne nabyły na GPW akcje za 326 mln zł, a za granicą – za 81 mln zł.

W maju miało miejsce rozliczenie wezwania na Netię, z którego OFE pozyskały około 300 mln zł. – Oznacza to, że skorygowane saldo zakupów polskich akcji było jeszcze większe – wyniosło około 0,5 mld zł i było największe od września 2017 r. – szacuje Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.

Większość funduszy emerytalnych w maju kupowała polskie akcje, a najwięcej na GPW wydał NN OFE (200 mln zł). Największym sprzedającym był z kolei PZU OFE (sprzedaż o wartości 133 mln zł), jednak znaczna część tej kwoty przypadła na wezwanie na Netię. Nastawienie funduszy do akcji zagranicznych było podobne i również większość z nich zwiększała zaangażowanie w te aktywa. Istotnym sprzedającym był tylko MetLife OFE (-72 mln zł).

Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych spadła w maju o 3,6 proc. Najlepszy wynik zarządzania osiągnął Allianz OFE (-3,1 proc.), a najgorszy Pekao OFE (-4,3 proc.). Od początku roku najlepszy jest Allianz OFE z wynikiem -7,4 proc., a najgorszy Pekao OFE (-9,9 proc.).

Trigon DM szacuje, że napływy z ZUS wyniosły w maju 275 mln zł (1361 mln zł od początku roku), natomiast majowe transfery z tytułu suwaka wyniosły 668 mln zł (3613 mln zł od początku roku).

Dla porównania w kwietniu fundusze emerytalne sprzedały akcje za około 438 mln zł, jednak ten wynik wziął się głównie z rozliczenia wezwania na Emperię. Na zakupy za granicą OFE wydały wtedy około 45 mln zł. paan

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły