Fundusze inwestycyjne TFI

OFE w maju kupowały najwięcej od września

Trigon DM szacuje, że fundusze emerytalne kupiły w maju akcje za około 259 mln zł, na co składały się zarówno akcje polskie jak i zagraniczne.
Foto: materiały prasowe

"Szacujemy, że fundusze emerytalne kupiły w maju akcje za około 259 mln zł. Popyt dotyczył zarówno akcji polskich (191 mln zł), jak i akcji zagranicznych (69 mln zł)" - czytamy w raporcie Trigon DM. Dodatkowo w maju miało miejsce rozliczenie wezwania na Netię, z którego OFE pozyskały około 300 mln zł. "Oznacza to, że skorygowane saldo zakupów polskich akcji było jeszcze większe i wyniosło około 0,5 mld zł i było największe od września 2017 r. - szacuje Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.

Większość funduszy była kupującymi netto polskie akcje, a najwięcej wydał NN OFE (200 mln zł). Największym sprzedającym był PZU OFE (-133 mln zł), który w wezwaniu na Netię sprzedał akcje za 108 mln zł. Nastawienie do akcji zagranicznych było podobne i również większość funduszy zwiększała zaangażowanie. Istotnym sprzedającym był tylko MetLife OFE (-72 mln zł). Napływy z ZUS wyniosły w maju 275 mln zł (1361 mln zł od początku roku), natomiast majowe transfery z tytułu suwaka wyniosły 668 mln zł (3613 mln zł od początku roku).

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły