Solidne zyski w maju nie tylko dla odważnych inwestorów

Maj był bardzo udanym miesiącem dla inwestorów. Można powiedzieć, że przypominał nieco ubiegły rok, kiedy zyskiwały fundusze akcji, obligacji, a także metali szlachetnych.

Publikacja: 03.06.2020 05:00

Solidne zyski w maju nie tylko dla odważnych inwestorów

Foto: Adobestock

Ryzyko podjęte w bardzo niepewnych czasach przyniosło spore zyski – najlepsze wyniki po raz kolejny uzyskały fundusze akcji, głównie krajowych małych i średnich spółek oraz firm technologicznych.

Na przekór obawom

Maj, który często bywa zmorą inwestorów, na przekór obawom tym razem okazał się bardzo udanym miesiącem zarówno dla akcji, jak i dla papierów dłużnych, a w niektórych przypadkach także surowców. Większość indeksów akcji zakończyła zeszły miesiąc nad kreską, podobnie jak to było w kwietniu. Jak na razie po gwałtownych spadkach na największych rynkach śladów jest więc coraz mniej. Amerykański S&P 500 przebił niedawno poziom 3000 pkt i dalej pnie się w górę. Przypomnijmy, że historyczne szczyty osiągnięte w lutym wypadły w okolicach 3400 pkt, z kolei w marcu S&P 500 na moment sięgnął 2200 pkt. Jeszcze lepiej prezentuje się Nasdaq. Na przełomie maja i czerwca przebił 9500 pkt i tylko kilka kroków dzieli go od historycznych szczytów.

Utrzymanie trendu rozpoczętego w połowie marca przez amerykańskie indeksy sprawiło, że krajowe fundusze akcji rynków rozwiniętych były jednym z najlepszych wyborów. Tylko w maju zarobiły średnio około 5 proc. To jednak bardzo niejednorodna grupa. Najlepszym był – jak to zwykle bywa – Skarbiec Spółek Wzrostowych z wynikiem przekraczającym 20 proc. Od początku roku daje to zawrotne 35 proc. przy średniej 4,5-proc. stracie w grupie.

W kwietniu jako grupa lepsze od funduszy akcji rynków rozwiniętych były tylko strategie inwestujące w polskie małe i średnie spółki. Zyskały one przeciętnie 5,5 proc., jednak w dłuższym terminie wypadają oczywiście o wiele gorzej niż rynki rozwinięte. Warto jednak zauważyć, że obecnie z głównych indeksów GPW tylko sWIG80 jest nad kreską, licząc od początku roku. Co więcej, niewiele brakuje mu również do szczytu z lutego, czyli najwyższego poziomu od połowy 2018 r. mWIG40 czy WIG20 wciąż notują dwucyfrowe straty, choć oczywiście i tu maj był bardzo dobry. Dlatego niewiele słabiej od funduszy „misiów" wypadły uniwersalne fundusze akcji polskich, które zakończyły miesiąc ze średnim zyskiem sięgającym 4,5 proc.

GG Parkiet

Był to dla nich wyjątkowo udany okres. Warto zauważyć, że licząc od początku roku, był to jeden z najgorszych wyborów dla klientów TFI. Średnia strata takich produktów to 12,4 proc. Od kilku dobrych tygodni najlepiej w tej kategorii wypada nowy produkt Rockbridge TFI, czyli fundusz inwestujący w spółki technologiczne, w tym producentów gier. Jego wynik od stycznia przekracza 33 proc., a więcej o składzie portfela w komentarzu zarządzającego poniżej.

Na czele majowego zestawienia znalazły się także akcje z rozwiniętych rynków europejskich. Fundusze akcji rynków wschodzących, choć zakończyły miesiąc nad kreską, nie zaimponowały wynikami. Jeszcze słabiej prezentują się stopy zwrotu z rynków akcji w Azji.

TFI coraz głośniej zachęcają...

Maj był rewelacyjnym miesiącem w wykonaniu funduszy obligacji, przede wszystkim skarbowych. Był to skutek silnej zniżki rentowności skarbowych papierów dłużnych (ceny rosły). Niestety może się okazać, że tak dobry miesiąc długo się już nie powtórzy. Przyznają to sami zarządzający, którzy nie spodziewają się już zniżek rentowności. TFI coraz głośniej zachęcają też klientów do przenoszenia środków z najbezpieczniejszych funduszy, uświadamiając im, że tegoroczne wyniki mogą ich rozczarować.

Ryzykiem może być korekta na Nasdaqu

Paweł Sugalski, zarządzający, Rockbridge TFI

W maju w portfelu Rockbridge Gier i Innowacji (16,5 proc.) do zysków najmocniej przysłużyły się akcje producentów gier. Jak zapowiadaliśmy, w portfelu znajduje się około 20–25 pozycji, z czego około połowa to firmy z branży gier. W maju z 11 takich podmiotów aż 10 wniosło pozytywny wkład do portfela, natomiast jeden negatywny. Najlepiej prezentowały się raczej mniejsze spółki, w tym również notowane na NewConnect. Z grupy skupionej w indeksie WIG.GAMES wybraliśmy tylko trzy podmioty. Nie obawiamy się o płynność producentów gier notowanych na rynku alternatywnym, które dobraliśmy do portfela. Paradoksalnie w ich przypadku płynność jest większa niż u wielu firm z sWIG80.

Pandemia koronawirusa podkręciła wyniki branży gier, jednak firmy te wyróżniały się dynamiką wyników także wcześniej. Ryzykiem dla notowań będzie ewentualna korekta na Nasdaq. W maju można było dostrzec podobieństwa w notowaniach amerykańskiego indeksu i największych polskich producentów gier. PAAN

Spółki zależne od cyklu mogą teraz zyskiwać

Bartosz Dębowski, zarządzający, Santander TFI

Wydaje się, że największe ryzyko związane z epidemią i zamrożeniem gospodarek jest już za nami. Kolejne kraje decydują się na luzowanie ograniczeń, choć aktywność gospodarcza ciągle jest daleka od tej sprzed pandemii. Nie zapominajmy też, że banki centralne i rządy wpompowały w gospodarki ogromne kwoty. W wielu krajach stopy procentowe zostały mocno obniżone. Z punktu widzenia rynków finansowych oznacza to, że w celu osiągnięcia wyższych stóp zwrotu trzeba sięgnąć po aktywa bardziej ryzykowne, czego beneficjentem są akcje. Dla wyniku Santander Akcji Spółek Wzrostowych (8 proc.) kluczowa była przede wszystkim selekcja spółek. Staramy się inwestować w firmy, których wyniki finansowe będą rosły szybciej niż szerokiego rynku. Największy udział w portfelu mają spółki technologiczne, ale w każdym sektorze można znaleźć ciekawe, wyróżniające się firmy. W ostatnim czasie zwiększaliśmy w portfelu udział spółek cyklicznych, mocno przecenionych przez rynek. Powinny korzystać na znoszeniu restrykcji przez kolejne kraje. PAAN

Niskie stopy procentowe wspierają cenę złota

Krzysztof Socha, dyrektor inwestycyjny, Esaliens TFI

Esaliens Gold (10 proc. w maju) działa na zasadzie tzw. master feedera, czyli inwestuje w jednostki jednego z funduszy Franklin Templeton z częściowym zabezpieczeniem walutowym. Mogą one stanowić do 100 proc. portfela. Fundusz ma też możliwość inwestowania z lewarem. Z kolei portfel funduszu bazowego składa się głównie z akcji kopalni złota. W uproszczeniu kopalnie dają inwestorom lewarowaną ekspozycję na złoto. Po pierwsze firmy te mają dźwignię operacyjną, najczęściej także finansową, więc przy zwyżkach złota kopalnie przynajmniej z definicji powinny zyskiwać ponadproporcjonalnie. Oczywiście mechanizm ten działa także w warunkach odwrotnych. Ważne jest też, by portfel był zdywersyfikowany, co zmniejsza ryzyko związane z daną spółką.

W dzisiejszych warunkach cenom złota sprzyjają niskie stopy procentowe, które po uwzględnieniu inflacji są często ujemne. Dodatkowo złoto zwykle jest miejscem ucieczki inwestorów w sytuacji paniki na rynkach. PAAN

Niższe stopy procentowe wymagają aktywności

Mikołaj Raczyński, dyrektor ds. zarządzania funduszami, Noble Funds TFI

Wynik subfunduszu Noble Fund Obligacji (3,1 proc. w maju) to efekt przede wszystkim wyboru odpowiednich papierów na krzywej dochodowości, które w ubiegłym miesiącu, w otoczeniu zawężających się spreadów oraz obniżek stóp procentowych, zachowywały się lepiej od innych obligacji. Do tego pomogło również odpowiednie pozycjonowanie na kilku dłużnych rynkach zagranicznych.

Perspektywy dla Noble Fund Obligacji nadal pozostają umiarkowanie pozytywne. Mimo obniżek stóp procentowych rentowność skarbowych obligacji długoterminowych nadal pozostaje relatywnie wysoka, a krzywa jest bardzo stroma. Jednak coraz to niższe stopy procentowe będą wymagały utrzy- mania wyjątkowo aktywnego podejścia w kwestii doboru obligacji z krzywej dochodowości, co będzie się wiązać z nieco większą zmiennością stóp zwrotu. PAAN

Fundusze inwestycyjne
Michał Szymański: W tym stanie rynek akcji będzie dalej tkwił w marazmie
Fundusze inwestycyjne
WSA oddalił skargę Altusa, ale spółka nie składa broni
Fundusze inwestycyjne
Przedsmak REIT-ów, czyli debiut nieruchomościowego FIZ-u
Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne zakończyły kwartał z hukiem
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Fundusze inwestycyjne
Pęd za funduszami dłużnymi nieco słabnie. Rośnie tolerancja ryzyka
Fundusze inwestycyjne
Witold Chuść, Rockbridge TFI: Wolę 2,4 proc. z bunda niż 4,5 proc. z treasuries