Projekt PPK wreszcie nabiera rozpędu. Pora na szczegóły

W czwartek rząd przedstawi projekt przepisów wprowadzających pracownicze plany kapitałowe, którymi zostaną objęci pracujący Polacy. „Parkiet" dotarł do niektórych zmienionych szczegółowych rozwiązań.

Aktualizacja: 15.02.2018 10:28 Publikacja: 15.02.2018 04:05

Czwartek będzie bardzo ważnym dniem dla całego rynku kapitałowego, jak również dla wszystkich pracujących Polaków. Rząd ma przedstawić szczegóły pracowniczych planów kapitałowych. Jak dowiedział się „Parkiet", doszło do kilku zmian w zapisach, które mogą budzić kontrowersje.

Szansa na bodziec

PPK będą – obok innych programów dodatkowego oszczędzania na emeryturę takich jak IKE, IKZE i uruchomionych w 1999 r. pracowniczych programów emerytalnych – elementem III filaru emerytalnego. W ogólnym zarysie na konta będą trafiać środki z trzech źródeł: od pracownika, pracodawcy oraz drobny dodatek z budżetu państwa.

Jest już jasne, że PPK będą mogły być prowadzone jedynie przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Wcześniej niektórzy liczyli, że do programu zostaną włączone powszechne towarzystwa emerytalne, które zarządzają otwartymi funduszami emerytalnymi.

Podstawową cechą, która będzie odróżniać PPK od dotychczasowych form oszczędzania na emeryturę, będzie powszechność – programem zostaną automatycznie objęci praktycznie wszyscy pracownicy. Program ma być też najtańszą na rynku ofertą oszczędnościową. Środki gromadzone na indywidualnych kontach mają być całkowicie prywatne i będą podlegać dziedziczeniu.

PPK mogą stać się szansą na mocną zmianę polskiego rynku kapitałowego oraz bodźcem do jego rozwoju. Według rządowych szacunków na rynek kapitałowy co roku napływać ma ze składek od 15 do 20 mld zł.

Niższy limit kosztów

Według informacji, do których dotarł „Parkiet", zostanie wprowadzony 15-proc. limit koncentracji dla instytucji prowadzących PPK (taką część rynku będzie mogła kontrolować jedna instytucja). Ważna zmiana zaszła, jeśli chodzi o całkowite koszty prowadzenia programów. Pierwotnie miało to być 0,6 proc. od aktywów zgromadzonych na rachunku i już wówczas z mniejszych towarzystw inwestycyjnych słychać było głosy, że produkt może być dla nich nierentowny. Okazuje się, że limit ten zostanie nawet obniżony do 0,5 proc., a tylko w przypadku osiągnięcia wyniku powyżej benchmarku limit opłat zostanie powiększony do 0,6 proc.

– Obniżenie maksymalnej opłaty z 0,6 proc. do 0,5 proc. nie będzie miało większego wpływu na te TFI, które zamierzają dystrybuować tego typu rozwiązania przez własną sieć dystrybucyjną lub przez kanały internetowe. Nasze zaangażowanie w projekt PPK nie będzie rozważane w kategoriach różnicy 0,1 proc. w maksymalnych kosztach, ale w kategoriach rozmaitych szczegółów technicznych – twierdzi członek zarządu jednego z mniejszych TFI. – Mamy przygotowaną dokumentację dla funduszy, które mogłyby działać pod szyldem PPK, i tylko subfundusz czysto akcyjny w fazie projektowej ma ten poziom maksymalnego limitu opłat. Samo obniżenie limitu nie wpłynie na naszą decyzję co do zaangażowania w projekt – dodaje.

Projekt przepisów zakłada, że zgromadzone środki będą dostępne od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego. Będzie też możliwa wcześniejsza wypłata, ale pod warunkiem zwrotu osiągniętych w trakcie korzyści, m.in. dopłat od państwa (kwoty powitalnej w wysokości 250 zł i corocznych dopłat).

Jedna zmiana w przepisach może wzbudzić sprzeciw części TFI jako ograniczająca konkurencję. Pracodawca, który sam nie wybierze instytucji, z jaką będzie współpracować w ramach PPK, zostanie automatycznie przypisany do państwowego PFR TFI.

PPK mają wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. W międzyczasie może też się rozwiązać kwestia OFE zgodnie z wcześniejszymi założeniami: 75 proc. środków w ręce członków OFE, a reszta do państwowej instytucji – Funduszu Rezerwy Demograficznej lub PFR.

Fundusze inwestycyjne
Michał Szymański: W tym stanie rynek akcji będzie dalej tkwił w marazmie
Fundusze inwestycyjne
WSA oddalił skargę Altusa, ale spółka nie składa broni
Fundusze inwestycyjne
Przedsmak REIT-ów, czyli debiut nieruchomościowego FIZ-u
Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne zakończyły kwartał z hukiem
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Fundusze inwestycyjne
Pęd za funduszami dłużnymi nieco słabnie. Rośnie tolerancja ryzyka
Fundusze inwestycyjne
Witold Chuść, Rockbridge TFI: Wolę 2,4 proc. z bunda niż 4,5 proc. z treasuries