Biznes chce działać w obiegu zamkniętym

Trzeba zacząć myśleć o odpadach jak o surowcach, by zmierzyć się z problemami dotykającymi całej planety.

Publikacja: 05.09.2018 05:00

Uczestnicy kolejnego panelu dyskutowali o wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Uczestnicy kolejnego panelu dyskutowali o wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) to idea rozwijająca się w odpowiedzi na globalne wyzwania. Duży biznes już włącza się w jej propagowanie.

– Musimy zacząć myśleć o odpadach jak o surowcach, by zmierzyć się z problemami dotykającymi całej planety, tj. dynamicznie rosnącą liczbą ludności na świecie i kurczeniem się dostępnych zasobów. Trzeba więc zmienić technologię wytwarzania i wykorzystywać to, co jest w naszym posiadaniu – nawoływała Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa podczas panelu „Gospodarka o obiegu zamkniętym – rola biznesu w kształtowaniu zachowań konsumentów", który odbył się podczas pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Część panelistów przekonywała, że w GOZ nie chodzi tylko o ekologię, lecz o zupełnie nowe myślenie o gospodarce. – Można tworzyć zupełnie nowe biznesy lub przekształcać te tradycyjne przy wykorzystaniu śmieci – przekonywała prof. dr hab. Magdalena Kachniewska z Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posługując się przykładem z branży turystycznej, wskazała na borowiny wykorzystywane w uzdrowiskach takich jak Krynica-Zdrój. Dziś są one traktowane jako odpady medyczne. Dlatego po wykorzystaniu nie mogą wrócić do gospodarki, choć nadal stanowiłyby wartościowy surowiec. – W tym przypadku to prawo stoi na przeszkodzie rozwoju nowego biznesu – wskazała Kachniewska.

Zdaniem Kazimierza Rajczyka, dyrektora zarządzającego departamentem klientów strategicznych w ING Banku Śląskim, nie można jednak GOZ sprowadzić do praw rządzących gospodarką. Możemy wtedy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. –Jeśli biznes polegający na przetwarzaniu surowców będzie dążył do maksymalizowania zysków, dążąc do osiągnięcia zwrotu z kapitału wraz z premią za poniesione ryzyko, to w konsekwencji będzie trzeba tak zmanipulować konsumentów, by zużywali jeszcze więcej dóbr. Mam nadzieję, że nie pójdziemy w tym kierunku, raczej w kierunku bardziej racjonalnego zagospodarowania dostępnych zasobów – sygnalizował.

Kachniewska zapewniała, że nie chodzi o zwiększanie sprzedaży, lecz rentowności biznesów. – Producenci powinni wziąć odpowiedzialność za wytwarzane dobra, które staną się śmieciami, aż do momentu ich utylizacji – dodała. Chodzi o to, by z rynku zniknęły rzeczy jednorazowe czy sztucznie postarzane.

Duży biznes już to rozumie i wdraża ideę GOZ w życie. Nie chodzi tylko o wprowadzanie opłat za torby zakupowe, na co Ikea zdecydowała się na długo przed wprowadzeniem wymogów prawnych, ale także o przemodelowanie myślenia o biznesie. Ikea podjęła decyzje o wycofaniu plastikowych produktów jednorazowego użytku, ale wprowadziła także sprzedaż mebli kuchennych wykorzystujących materiały z recyklingu. Jak zapewniała Katarzyna Dulko-Gaszyna, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, Ikea Retail Polska nie jest ani tanie, ani proste znalezienie surowców odpowiedniej jakości, które zapewnią odpowiednią trwałość takiemu produktowi. Ikea drzewo z recyklingu bierze z Austrii i Włoch, a laminat tworzy z odpowiednio wyselekcjonowanych plastików, które sprowadza z Japonii. – Biorąc odpowiedzialność za sprzedawane produkty, wprowadziliśmy też usługę odbioru starych materacy za niewielką opłatą. Nadal jest to jednak tylko ich utylizacja, a nie recykling. Dlatego pracujemy w laboratoriach nad możliwością wykorzystania pianki poliuretanowej ze starych materacy do produkcji nowych. Zastanawiamy się też nad tym, jak ponownie wprowadzać do obiegu zużyte sprzęty, np. sofy – przytaczała pomysły Dul-ko-Gaszyna. Podkreślała jednak, że wdrożenie ich w życie wymaga współpracy m.in. z samorządami, by te włączały się w proces odbioru ich od użytkowników i na-prawy.

Partner relacji

Forum w Krynicy
Wyzwania po fuzjach w energetyce
Forum w Krynicy
Fiskus stawia na dialog z klientami
Forum w Krynicy
Ogrom wyzwań dla gospodarki
Forum w Krynicy
Karpacz poświęcony skutkom wojny
Forum w Krynicy
PGNiG: Koncern chce importować sporo gazu z Norwegii
Forum w Krynicy
Na niepewność i zmienność receptą jest dywersyfikacja