Rajd św. Mikołaja. Co przyniesie grudzień na giełdach?

Większość ekspertów przekonuje, że dobre nastroje na globalnych parkietach będą utrzymywały się również w kolejnym miesiącu. Rajd św. Mikołaja może dotyczyć w szczególności najmniejszych spółek notowanych na GPW.

Publikacja: 23.11.2017 05:39

Rajd św. Mikołaja. Co przyniesie grudzień na giełdach?

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Na globalnych parkietach hossa trwa w najlepsze. Indeksy w USA zanotowały nowe historyczne szczyty. Wieloletnie rekordy wyznaczają też giełdy azjatyckie. W ostatnich kwartałach bardzo dobrze radzi sobie indeks MSCI Emerging Markets, grupujący rynki wschodzące. WIG20 jest bliski pokonania tegorocznego szczytu hossy. Co przyniesie grudzień?

Oko na Amerykę

Alfred Adamiec, zarządzający w Niezależnym Domu Maklerskim, uważa, że bardzo dobre nastroje amerykańskich inwestorów przemawiają za kontynuacją hossy w USA w ostatnich tygodniach roku. – Wydaje się, że już obecnie obserwujemy fragment rajdu św. Mikołaja. W tym roku oczekiwano korekty na giełdzie amerykańskiej, a więc premie dla tamtejszych zarządzających będą bardzo wysokie, co motywuje ich przynajmniej do utrzymania obecnych poziomów. Musiałoby się zdarzyć coś dramatycznego, by w tej chwili doszło do dużej korekty. Czynników ryzyka, które mogłyby się zmaterializować, jest dużo, ale nie spodziewam się, że dojdzie do tego jeszcze w tym roku. Korekty należy oczekiwać w 2018 r. Obawiam się, że nie będzie ona gwałtowna i krótka, ale powolna i rozciągnięta w czasie – mówi Adamiec. – Największym zagrożeniem jest hossa sama dla siebie. Jest wielu inwestorów, którzy bardzo dużo zarobili. Nawet jeżeli zaobserwujemy kilkuprocentową korektę i inwestorzy się wystraszą, że to koniec hossy, to będzie im się opłacało sprzedać akcje i może zacząć się wyprzedaż. To może przerodzić się w większą korektę – dodaje.

Rajdu św. Mikołaja w USA spodziewa się też Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao. Zaznacza jednak, że wcześniej zobaczymy korektę.

sWIG80 pod lupą

Eksperci zwracają uwagę, że w najbliższym czasie najmniejsze spółki z GPW mogą spisywać się wyraźnie lepiej niż w ostatnich miesiącach. W ubiegłym tygodniu sWIG80 zyskał 1,1 proc. i był to jego pierwszy tygodniowy wzrost od końca sierpnia. – Nie wykluczam, że w gronie najmniejszych emitentów możemy obserwować ciekawy rajd św. Mikołaja – mówi Adamiec.

Kamil Hajdamowicz, analityk Polskiego Domu Maklerskiego, zauważa, że w ostatnich dniach widoczne jest odwrócenie dysproporcji pomiędzy zachowaniem blue chips a małych spółek. – Co więcej, na ostatnich sesjach małe spółki nie tylko nie spadają, gdy duże podmioty rosną, ale zachowują się zauważalnie lepiej. Ostatnie zwyżki trwały jeszcze zbyt krótko, by móc wydawać jednoznaczne sądy, ale może to być wstęp do grudniowego rajdu – uważa.

W podobnym tonie wypowiada się Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers. – Zakładam, że jesteśmy blisko dołka i warto wśród mniejszych spółek szukać okazji inwestycyjnych. Dużo spółek, których kursy ostatnio mocno spadły, zaczęło w ostatnim tygodniu silnie odbijać. Nie oczekiwałbym mocnego wzrostu całego indeksu przed końcem roku, ale w 2018 r. spodziewam się powrotu napływów do klasycznych funduszy akcji, na czym skorzystać powinny spółki z sWIG80 – mówi.

GG Parkiet

Poprawę relatywnej siły sWIG80 w stosunku do pozostałych segmentów giełdy zauważa też Michał Krajczewski, kierownik zespołu ds. doradztwa inwestycyjnego BM BGŻ BNP Paribas. Zwraca ponadto uwagę na wybicie nowych szczytów przez indeksy giełd krajów rozwijających się, co sprzyjać powinno w końcówce roku naszym krajowym blue chips, które mogą powrócić do tegorocznych szczytów. PZ

Opinie

Piotr Neidek, analityk techniczny DM mBanku

GG Parkiet

Sytuacja WIG20 i WIG uległa poprawie za sprawą aktywacji struktury INOUT oraz lokalnego overbalance. Pierwsze pojęcie opisuje sytuację, w której WIG20 wybija się dołem z konsolidacji, jednakże po przełamaniu wsparcia 2422 pkt następuje wyczerpanie podaży i rynek traci impet do spadków. Na wykresie pojawia się fałszywe wybicie i indeks zaczyna odrabiać straty, co skutkuje mocniejszą zwyżką, wybiciem oporów i powrotem kursu do wnętrza opuszczonego w połowie miesiąca prostokąta. W tym tygodniu WIG20 zdołał też wrócić nad średnią MA200 (ujęcie godzinowe), która obecnie przebiega w okolicy szczytów ustanowionych podczas ważnych sesji z 10 i 14 listopada 2017 r., i jeżeli rajd św. Mikołaja ma być kontynuowany, to indeks nie powinien schodzić poniżej 2440 pkt (warunek brzegowy dla byczej koncepcji). Problemem dla GPW jest jednak otoczenie zewnętrzne, a dokładnie Wall Street, gdzie wydłużające się wykupienie oraz brak większej korekty sprawia, że spadkowa presja rośnie z tygodnia na tydzień. PZ

Łukasz Bugaj, analityk, DM BOŚ

Ostatnie dwa tygodnie na globalnych parkietach były nerwowe. Najpierw ku zaskoczeniu wielu mieliśmy dość znaczne pogorszenie nastrojów i spadki. Ostatnie dni to wyraźne odwrócenie negatywnej tendencji. W najbliższym czasie można więc oczekiwać pewnego wzrostu zmienności. Wpływ na to będzie miał zapewne fakt, że inwestorzy będą chcieli dowieźć dobry tegoroczny wynik inwestycyjny do końca roku. W grudniu zacznie się już pewne pozycjonowanie funduszy pod przyszły rok. W USA oznaczać to będzie sektorową rotację zgodnie napływającymi z informacjami dotyczącymi postępów prac nad reformą podatków, która może zauważalnie wpłynąć na dynamiki zysków wybranych sektorów. Na GPW kapitał powinien zacząć łaskawszym okiem spoglądać na poturbowany w ostatnich miesiącach segment mniejszych spółek. Uważam, że w przyszłym roku duże spółki stracą przewagę nad mniejszymi i pierwsze tego oznaki powinny być widoczne już w grudniu. MKT

Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych
Finanse
Rozliczenie roczne dla pasywnych i aktywnych
Finanse
GPW poprawia wyniki. Nowy prezes chce przyciągnąć nowe spółki i inwestorów
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Finanse
Priorytetem nowego prezesa GPW przyciągnięcie nowych emitentów i inwestorów
Finanse
Wakacje kredytowe ruszą od czerwca