Teraz liczy się realizacja strategii

Zatwierdzony przez rząd w tym tygodniu dokument z zadowoleniem został przyjęty przez uczestników rynku. Zgodnie jednak podkreślają oni, że nie można teraz spocząć na laurach.

Publikacja: 03.10.2019 05:11

Teraz liczy się realizacja strategii

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Maciej Trybuchowski, prezes KDPW, Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE, oraz Wiesław Rozłucki, pierwszy

Maciej Trybuchowski, prezes KDPW, Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE, oraz Wiesław Rozłucki, pierwszy szef GPW, zgodnie podkreślają, że przyjęcie strategii rozwoju rynku kapitałowego jest krokiem w dobrą stronę. Teraz czas wprowadzić ją w życie.

GG Parkiet

Po wielu latach oczekiwania rynek kapitałowy w końcu doczekał się swojej strategii. Ta ma szansę tchnąć w rynek nowe życie. Eksperci ostrzegają jednak, że jej realizacja może być jeszcze trudniejszym procesem niż samo jej napisanie.

Wszystkie ręce na pokład

– Przyjęcie strategii jest krokiem w dobrą stronę. Uczestnicy rynku długo na nią czekali. Aby jednak przyniosła ona oczekiwane efekty, musi być w sposób odważny i zdecydowany realizowana. Realizacja strategii jest bowiem trudniejsza od jej napisania – mówi Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW.

Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, podkreśla jednak, że już sam fakt, że strategia została stworzona i przyjęta przez rząd, może świadczyć o tym, że rynek kapitałowy nie został pozostawiony sam sobie. – Rynek kapitałowy ma kluczowe znaczenie dla finansowania rozwoju gospodarczego wspierającego innowacje, kreującego specjalistyczne miejsca pracy i wpływającego na efektywne wykorzystanie potencjału kraju. Przyjęcie przez rząd strategii rozwoju rynku kapitałowego to jasny sygnał, że rynek kapitałowy został uznany za jeden z kluczowych czynników wpływających na rozwój naszego kraju – mówi Maciej Trybuchowski. – Rozwiązania przedstawione w dokumencie będą bez wątpienia sprzyjały odbudowywaniu zaufania do rynku, którego deficyt jest jednym z głównych czynników jego obecnej kondycji – dodaje szef KDPW.

Jak mówił w środowym „Parkiecie" minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, strategia zakłada 90 działań, które mają przyczynić się do rozwoju rynku. Wśród nich są m.in. podatkowa kompensacja zysków i strat dla inwestycji w fundusze inwestycyjne, obniżenie do 9 proc. podatku od dywidend w przypadku inwestycji długoterminowych, ustanowienie w prawie nowego funduszu inwestycyjnego, który byłby bardziej zrozumiały z punktu widzenia inwestorów zagranicznych, usprawnienie procedur administracyjnych m.in. związanych z wejściem na giełdę, zachęty podatkowe dla emitentów. Poruszona ma być także kwestia tzw. gold platingu (zbyt gorliwego stosowania przepisów – red.).

– Zwrócenie uwagi na potrzeby inwestorów instytucjonalnych, zachęty fiskalne, usprawnienie procedur administracyjnych, powołanie sądu rynku kapitałowego czy działania zapobiegające zjawisku gold platingu to ważne tematy i powinny zostać ujęte w strategii. Finalna wersja strategii zgodnie z deklaracją ministra Kwiecińskiego zawiera również postulaty różnych interesariuszy, te jednak nie zawsze były spójne i nie wiemy też, w jakim zakresie wpłynęły na przyjęte zapisy. Jakkolwiek nie ocenimy ostatecznej wersji dokumentu, miejmy nadzieję, że jej realizacja, wraz z rozwojem PPK i transformacją OFE, zmieni oblicze rynku – mówi Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE. Mirosław Kachniewski, prezes SEG, wskazuje jednak, że strategia na etapie tworzenia przeszła wiele zmian, a i do tej pory rynek nie poznał jej wszystkich zapisów.

– Pierwsza wersja SRRK zaprezentowana w lipcu 2018 r. przewidywała utworzenie w Warszawie panunijnego rynku kapitałowego, atrakcyjnego dla małych i średnich przedsiębiorstw z perspektywy regulacyjnej (wymogi obniżone do unijnego minimum) i nadzorczej (sprawne procedowanie wniosków, w tym w j. angielskim). Niestety, od tamtego czasu najważniejsze założenia zostały z projektu usunięte, choć walczyliśmy o ich przywrócenie. Jako że uczestnicy rynku nie zostali zapoznani z finalną wersją projektu SRRK po konsultacjach, to nie wiem, jakie ostatecznie znalazły się tam rozwiązania – mówi Kachniewski.

Ważny jest lider

Przedstawiciele rynku już w momencie tworzenia strategii wskazywali natomiast, że aby miała ona jakikolwiek sens, musi być także powołana osoba, która będzie odpowiedzialna za jej wdrożenie.

– Wielokrotnie zwracałem uwagę, ma fakt, że pomyślna realizacja założeń strategii wymaga gospodarza. I przyjęty dokument wskazuje osobę odpowiedzialną za realizację SRRK: pełnomocnika ministra finansów, inwestycji i rozwoju w randze wiceministra, oraz dedykuje mu zespół ds. zarządzania projektem SRRK – mówi Maciej Trybuchowski.

Finanse
Trudny spadek po GNB
Finanse
Roszady w rejestrze shortów
Finanse
ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny
Finanse
Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW
Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych